Raport: Młodzi ludzie cierpią z powodu odizolowania od rówieśników, ale rozumieją obecną sytuację

Leszek Rudziński
Raport: Młodzi ludzie cierpią z powodu odizolowania od rówieśników, ale rozumieją obecną sytuację
Raport: Młodzi ludzie cierpią z powodu odizolowania od rówieśników, ale rozumieją obecną sytuację Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dla młodych ludzi brak spotkań z rówieśnikami to największa uciążliwość w okresie epidemii – wynika z raportu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej opracowanego na podstawie sondażu „Akcja Nawigacja – chroń siebie, wspieraj innych”. Jednocześnie większość młodych ludzi rozumie w jakiej sytuacji się znalazła i zachowuje zasady bezpieczeństwa.

78 proc. badanych wskazało, że w czasie epidemii najbardziej doskwiera im brak spotkań z rówieśnikami. Na drugim miejscu pod tym względem znalazło się przeciążenie materiałem szkolnym, na które wskazało 63 proc. badanych.

Bardziej niż koronawirusa boją się utraty pracy przez najbliższych

Z raportu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej wynika, że największy odsetek młodych ludzi obawia się przedłużenia ograniczeń wychodzenia z domu i swobody poruszania – 73 proc. Dwa razy bardziej młodzież obawia się utraty pracy lub zarobków przez najbliższych (57 proc.), niż zakażenia koronawirusem (25 proc.).

Obawy o przyszłość są silniejsze wśród dziewcząt niż wśród chłopców i wśród maturzystów niż wśród 8-klasistów. Nerwowa atmosfera w domu jest uciążliwa tylko dla co trzeciego nastolatka - 32 proc.

Rozmawiają z rodzicami o swoich obawach, a ci ich słuchają

Badanie wykazało, że 73 proc. dziewcząt i 58 proc. chłopców dzieliło się z rodzicami tym, jak przeżywa obecną sytuację związaną z epidemią.

Co ciekawe aż 68 proc. spośród tych nastolatków, którzy mieli takie rozmowy z rodzicami, ma poczucie, że zostali naprawdę wysłuchani i zrozumiani.

Młodzi rozumieją obecną sytuację

Większość młodzieży stosuje się do zasad zachowania bezpieczeństwa w obecnej sytuacji, aż 77 proc. młodych przypominało innym o konieczności przestrzegania tych zasad.

Jednocześnie ponad połowa nastolatków dostrzega, że czas epidemii przynosi także pozytywne zmiany w nich samych i w ich rodzinach. Czas epidemii sprzyja ważnym przemyśleniom, głębszym rozmowom i zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Sondaż „Akcja Nawigacja – chroń siebie, wspieraj innych” został przeprowadzony przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, w dniach 2-7 kwietnia 2020, wśród ponad dwóch tysięcy 13-19 latków (N=2079). Szczegółowe informacje zostały zawarte w raporcie „Młodzież w czasie epidemii”.

Wyniki sondażu posłużą Instytutowi Profilaktyki Zintegrowanej do opracowania strategii wspierania młodzieży w czasie epidemii. Mogą też pomóc rodzicom, nauczycielom i psychologom w lepszym rozumieniu przeżyć młodzieży w tym trudnym okresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

No to maja dobra lekcję. W czasie II wojny mlodzi ludzie mieli zupełnie inne sprawy na glowie. Nie h nie jecza tylko chartuja w trudnych warunkach. Oni mieli duzo duzo gorzej

Wróć na i.pl Portal i.pl