Po upadku z wysokości pacjent doznał skomplikowanego złamania kości twarzy. W efekcie doszło u niego do poważnych powikłań. Pierwotne zaopatrzenie chirurgicznie z uwagi na znaczny ubytek struktur kostnych nie mogło przynieść całkowitej poprawy czynności i estetyki.
Zobaczcie zdjęcia:
46-letni pacjent miał zniekształconą twarz po tym jak spadł z drabiny. Mężczyzna źle mówił, widział podwójnie, dlatego zrobiono mu implant kości na podstawie drugiej połowy twarzy.
- To naprawdę wielkie szczęście, że trafiłem na panią profesor i taki wspaniały zespół – ocenił Wacław Rejman, pacjent.
Zaburzenia symetrii twarzy i utrzymujące się zaburzenia widzenia uniemożliwiały choremu egzystencję, stracił pracę i wykazywał niechęć do życia. Lekarze planowali kolejny zabieg rekonstrukcyjny z wykorzystaniem przeszczepów kostnych, który jednak z uwagi na nieprzewidywalny proces resorpcji przeszczepów mógł nie przynieść oczekiwanych przez chorego efektów.
Specjaliści z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala im. Mielęckiego w Katowicach zdecydowali się więc na wykonanie unikalnego złożonego implantu indywidualnego, który miał odtwarzać równocześnie trzy przestrzenie anatomiczne na podstawie odbicia zwierciadlanego strony zdrowej.
Do przygotowania implantu 3D oczodołu, kości jarzmowej i szczęki wykorzystano najnowsze technologie komputerowe i druku przestrzennego. Pojedyncze implanty odtwarzające jedną strukturę anatomiczną nie są już w Polsce nowością, ale złożony indywidualny implant odtwarzający równocześnie trzy ściany oczodołu, szczękę i kość jarzmową jest - według naszej wiedzy - pierwszym złożonym implantem, który wykonano w Polsce.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach