W kolejnym roku ze służby chce odejść dwa razy więcej funkcjonariuszy niż bywało to w poprzednich latach, chodzi o siedem tysięcy policjantów - podało kilka dni temu nieoficjalnie RMF 24. Jak zauważono, takie statystyki mogą być skutkiem nakładających się przepisów - podwyżki z waloryzacją uposażenia i wysokiej waloryzacji świadczenia emerytalnego. Dla wielu funkcjonariuszy odejście ze służby w tym roku może więc być korzystne finansowo.
Odejście tak dużej liczby doświadczonych funkcjonariuszy, to duża strata dla Policji. Zastąpią ich młodzi rekruci, jednak doświadczenia nabiorą dopiero z czasem.
Rekord odejść z Policji? Mamy odpowiedź KGP
O informację w tej sprawie portal i.pl poprosił biuro rzecznika Komendy Głównej Policji.
"Biuro Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP prowadziło sondażowe rozpoznanie w zakresie ewentualnej liczby odejść policjantów ze służby w Policji w roku 2023. Powyższa prognoza realizowana była na potrzeby kierownictwa Policji w związku z rozpoczęciem prac planistycznych związanych z określeniem terminów przyjęć do służby w 2023 roku, jak również wskazaniem minimalnej liczby planowanych do przyjęcia" - przyznaje podkom. Michał Gaweł z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
Jak jednak zauważa, takie deklaracje funkcjonariuszy nie są wiążące.
"Podkreślić należy, że zebrane dane stanowią jedynie informację dot. prognozy deklaracji policjantów, którzy rozważają wystąpienie ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji i nie są wiążące" - dodaje.
mm
