Rosja: Bunt członków komisji referendalnych. 1 lipca głosowanie nad zmianami w konstytucji, m.in. nad wydłużeniem kadencji Władimira Putina

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Kilkuset członków komisji wyborczych w Rosji zapowiedziało, że ze względu na koronawirusa nie wezmą udziału w organizowaniu referendum nad zmianami w konstytucji, które mają przedłużyć rządy Putina.

Ponad 400 członków komisji wyborczych w Rosji podpisało list otwarty, zapowiadając, że nie wezmą udziału w organizowaniu referendum nad zmianami w konstytucji.

- Nie jesteśmy towarem jednorazowego użytku – napisali w liście. Nie chcemy ryzykować życia naszych małżonków, dzieci i rodziców… dlatego nie zorganizujemy głosowania 1 lipca i wzywamy was do przyłączenia się do naszego strajku.

Każdego dnia notuje się w Rosji po 8-9 tysięcy nowych zakażeń na koronaiwrusa, śmiertelność jest też bardzo duża i organizowanie głosowania w tym czasie nie tylko specjaliści uznają za zbyt ryzykowne.

Valery Dymshyts, wykładowca uniwersytecki z Petersburga, który sceptycznie podchodzi do głosowania zgodnie z nowymi, mętnymi zasadami, powiedział, że organizowanie tygodniowego głosowania o tej skali w czasie koronawirusa jest zbyt niebezpieczne.

- Nie widzę siebie siedzącego w miejscu publicznym, bo to oznacza duże ryzyko zakażenia się koronawirusem - powiedział Dymshyts brytyjskiej gazecie Telegraph, dodając, że byłby „szczęśliwy”, aby pomóc w następnych wyborach, o ile odbędą się one w normalnych okolicznościach.

Głosowanie 1 lipca stanowi zagrożenie dla naszego życia i zdrowia i dla życia i zdrowia wyborców – piszą dalej inicjatorzy protestu, członkowie głównie niezależnych komisji referendalnych, w większości z Moskwy i Petersburga, ale także z innych rosyjskich miast.
Głosowanie nad poprawkami konstytucyjnymi zaplanowano początkowo na 22 kwietnia, w 150. rocznicę urodzin wodza rewolucji Włodzimierza Lenina. Kreml jednak odwołał je w obliczu wybuchu pandemii Covid-19.

Wśród zmian jest poprawka, przewidująca, że liczbę dozwolonych kadencji prezydenckich w Rosji będzie się liczyć od nowa, co pozwoli Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o najwyższy urząd w kraju po wygaśnięciu jego obecnej kadencji w 2024.

Uchwalono nawet specjalną ustawę, aby przeprowadzić głosowanie w ciągu siedmiu dni, co ma, zdaniem władz, zminimalizować ryzyko zakażeń. Opozycja natomiast twierdzi, że może to sprzyjać fałszowaniu głosów.

Putin wprawił niedawno w osłupienie Rosjan, bo w czasie, gdy notowano rekordowe liczby zgonów na koronawirusa, ogłosił głosowanie 25 czerwca, mówiąc, że epidemia... słabnie!

Tymczasem Moskwa była jeszcze do niedawna pod ścisłą blokadą przez ponad dwa miesiące, zanim jej burmistrz Siergiej Sobianin, zniósł większość ograniczeń. Nieoficjalnie mówi się, że uczynił to, ulegając presji ze strony Putina.

Zdaniem analityków rosyjski przywódca śpieszy się z przeprowadzeniem zmian w konstytucji, bo nadciąga kryzys wywołany epidemią.

Wybory w Rosji są organizowane przez lokalne komisje wyborcze, złożone ze zwykłych obywateli, którzy mogą powstrzymać rażące przypadki fałszowania głosów, jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych w 2011.

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, który wcześniej wezwał do bojkotu referendum, pochwalił protest członków komisji. Eksperci nie wiedzą jeszcze, czy ten protest może zagrozić samemu głosowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl