Rosyjskie władze unieważniły licencję drukowanej wersji niezależnej „Nowej Gaziety”

Piotr Kobyliński
„Nowaja Gazieta” jest prawdopodobnie najbardziej zasłużonym dla wolności słowa środkiem przekazu we współczesnej Rosji
„Nowaja Gazieta” jest prawdopodobnie najbardziej zasłużonym dla wolności słowa środkiem przekazu we współczesnej Rosji Fot. Andrys Stienstra/Pixabay
Portal Mediazona poinformował w poniedziałek o unieważnieniu przez sąd w Moskwie licencji drukowanej wersji niezależnej „Nowej Gaziety”. O pozbawienie tego źródła państwowej rejestracji zwrócił się urząd Roskomnadzor, państwowy regulator mediów i internetu.

Redaktor naczelny „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow, laureat pokojowego Nobla, oświadczył, że redakcja odwoła się od decyzji sądu. Nazwał to posunięcie „zleceniem politycznym” i zapewnił, że nie ma ono żadnych podstaw prawnych.

Odebranie licencji tuż po śmierci Gorbaczowa

Informacja o odebraniu licencji dziennikowi pojawiła się zaledwie dwa dni po pogrzebie Michaiła Gorbaczowa, który był współzałożycielem i współwłaścicielem „Nowej Gaziety”. Gorbaczow, który zmarł w miniony wtorek i pochowany został w sobotę, wspierał redakcję podczas zakładania gazety – na zakup pierwszych komputerów przeznaczył pieniądze z otrzymanej w 1990 roku pokojowej Nagrody Nobla. Miał także niewielką część akcji.

„Nowaja Gazieta”, najważniejsza niezależna gazeta w Rosji, 28 marca zawiesiła działalność w wersji papierowej i internetowej do czasu zakończenia „rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie”. To wymuszone zawieszenie nastąpiło po ostrzeżeniach ze strony Roskomnadzoru.

Władze przeciw wolności słowa

Przez pierwsze tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wprowadzeniu w Rosji restrykcyjnego prawa medialnego „Nowaja Gazieta” próbowała przez pewien czas działać w warunkach cenzury wojennej, m.in. nie używając słowa „wojna” na określenie inwazji. Później ci dziennikarze, którzy wyjechali z Rosji na zachód Europy, założyli redakcję pod nazwą „Nowaja Gazieta. Jewropa”. W Rosji strona internetowa tego wydania została zablokowana na żądanie prokuratury generalnej.

W lipcu własny projekt zainicjowali autorzy „Nowej Gaziety”, którzy zostali w kraju, jednak i on został zablokowany po zaledwie kilku dniach. Pod koniec lipca Roskomnadzor zwrócił się o unieważnienie rejestracji „Nowej Gaziety”, co oznacza likwidację tego tytułu, bodaj najbardziej zasłużonego dla wolności słowa we współczesnej Rosji.

mac

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl