Rozwód przed notariuszem. Zalety i wyzwania nowej propozycji dla polskiego prawa

Lena Solska
Wideo
od 16 lat
Według statystyk, w 2022 roku rozpadło się w Polsce ponad 60 tysięcy małżeństw, a w 2023 do polskich sądów wpłynęło prawie 81 tysięcy pozwów rozwodowych. Około jedna trzecia z nich dotyczyła małżeństw bezdzietnych, a jeszcze więcej nie orzekała o winie. Na prawomocny wyrok czeka się nawet 2 lata. Czy wobec tych faktów istnieje szansa na zmiany w polskim postępowaniu cywilnym i wprowadzenie możliwości rozwodu za pomocą aktu notarialnego?

Spis treści

Jak jest teraz?

Na tę chwilę o rozwodzieorzeka sąd okręgowy, który decyduje czy w małżeństwie nastąpił całkowity rozpad pożycia małżeńskiego i czy rozwód szkodzi dobru małoletnich dzieci lub porządkowi społecznemu.

Małżonkowie muszą dzielić się swoimi prywatnymi sprawami nie tylko z sędzią, ale również z ławnikami i protokolantem. Dla wielu osób może to być krępujące, stresujące i zbędne doświadczenie, szczególnie gdy pomiędzy małżonkami nie ma konfliktu, a chcą po prostu formalnie zakończyć swój związek - mówi dr Daniela Wybrańczyk z Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS.

Na rozpatrzenie wniosku o rozwód czeka się nawet 6 miesięcy, a z racji przeładowania sądów sprawami tego typu cały proces jest długi i znacznie utrudniony.

To właśnie dlatego propozycja udzielania rozwodu przez notariusza jest rozwiązaniem rozpatrywanym obecnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czego dotyczy propozycja zmian?

Wszystkie zmiany wiążące się z opisywaną propozycją mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procedury rozwodu dla małżeństw, które chcą rozstać się w zgodzie i szybko rozpocząć nowy etap w życiu. Chodzi tu przede wszystkim o przyznanie notariuszom kompetencji do sporządzenia aktu notarialnego stwierdzającego rozwiązanie małżeństwa.

Jakie są najważniejsze korzyści płynące z tego rozwiązania?

  • szybszy i łatwiejszy proces

  • większa kontrola nad przebiegiem i skutkami rozwodu

  • wykorzystanie i poszerzenie kompetencji notariuszy do mediacji w sprawach rodzinnych

Rozwód przed notariuszem umożliwi małżonkom szybszą realizację ich planów życiowych przy poszanowaniu ich woli, zwiększeniu wpływu na skutki rozwodu i zapewnieniu osobistej satysfakcji stron. Ochrona wartości rodzinnych nie może abstrahować od innych zasad i wartości konstytucyjnych, zawsze więc musi respektować np. poszanowanie wolności - stwierdza prawniczka z SWPS

Wyzwania dla ustawodawcy

Wprowadzenie możliwości rozwodu przed notariuszem nie jest jednak zadaniem prostym dla polskiego ustawodawcy.

Wybrańczyk wskazuje na to, że ważne okażą się odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy konstytucyjna ochrona małżeństwa obejmuje także wymóg udziału państwa (władzy sądowniczej) w jego rozwiązaniu oraz gdzie będą sięgać granice autonomii małżonków w samym procesie rozwodu.

Konieczne byłoby także zastanowienie się nad zasadnością wprowadzenia określonego „czasu do namysłu”, który mógłby wykluczać dopuszczalność późniejszego uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby lub błędu.

Śladem europejskich sąsiadów

Co ciekawe, rozwiązanie to przyjęło już kilka krajów Unii Europejskiej. Są to: Hiszpania, Łotwa, Francja i Słowenia.

Powierzenie nam niespornych spraw, dotychczas rozpatrywanych przez sądy, może być wysoce korzystne dla obywateli. Takie tendencje widoczne są wyraźnie również w porządkach wielu państw Unii Europejskiej. Polski notariat jest w awangardzie procesów cyfrowych - mówi "Rzeczpospolitej" Aleksander Szymański, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Co z tzw. "kościelnymi rozwodami"? Dalej cyrk dziewicami konsystorskimi?
Wróć na i.pl Portal i.pl