Rusza budowa kompleksu penitencjarnego w Chmielowie. To będzie najnowocześniejszy zakład karny w Polsce, a może i w Europie [WIZUALIZACJE]

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Umowę podpisują podpułkownik Krzysztof Kulczycki - dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Adam Walc i Radosław Szymański, pełnomocnicy spółki Erbud S.A. z siedzibą w Warszawie
Umowę podpisują podpułkownik Krzysztof Kulczycki - dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Adam Walc i Radosław Szymański, pełnomocnicy spółki Erbud S.A. z siedzibą w Warszawie Marcin Radzimowski
W piątek, 19 sierpnia przed Oddziałem Zewnętrznym w Chmielowie Zakładu Karnego w Dębicy w obecności wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła podpisano umowę na budowę Kompleksu Penitencjarnego w Chmielowie. Inwestycja kosztująca 90 milionów złotych ma się zakończyć najpóźniej w kwietniu 2024 roku. Będzie to najnowocześniejszy w kraju zakład karny dla kobiet oraz hala produkcyjna.

Rusza budowa zakładu karnego dla kobiet w Chmielowie

Budowa kompleksu penitencjarnego w Chmielowie obejmuje: budowę pawilonu penitencjarnego dla kobiet o pojemności 202 osadzonych, budowę domu przejściowego dla kobiet o pojemności 38 osadzonych, budowę hali produkcyjnej o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych oraz budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Stosowne umowy podpisał w imieniu Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie podpułkownik Krzysztof Kulczycki - dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz przedstawiciele dwóch firm, którzy inwestycję zrealizują: Michał Zydroń – prezes zarządu spółki MTM Budownictwo z siedzibą w Tarnowie oraz Adam Walc i Radosław Szymański, pełnomocnicy spółki Erbud S.A. z siedzibą w Warszawie.

Uroczystość, oprócz wymienionych wcześniej, zaszczycili swoją obecnością między innymi generał brygady Straży Granicznej Andrzej Popko – Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, inspektor Stanisław Sekuła - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, podpułkownik Krzysztof Maźnicki – Dyrektor Zakładu Karnego w Dębicy, Wiesław Ordon - burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Waldemar Ślusarczyk - burmistrz Niska, Kazimierz Kopeć – Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba, Damian Diektiarenko Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie Tomasz Wolan, Maciej Szewczyk - dyrektor Sądu Rejonowego w Rzeszowie, Karol Wołoszyn radny powiatu niżańskiego.

- To dla Służby Więziennej niezwykle ważny dzień. To będzie największa inwestycja po roku 1999 jeśli chodzi o Służbę Więzienną. Dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości i kierownictwa Służby Więziennej udało się zdobyć źródła finansowania budowy kompleksu penitencjarnego - mówił podpułkownik Krzysztof Kulczycki, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie. - W ramach kompleksu powstanie pawilon mieszkalny dla osadzonych, pawilon wielofunkcyjny (administracja, sale widzeń i inne), hala, w której osadzeni będą pracować oraz dom przejściowy będący ostatnim miejscem, w którym osadzeni opuszczający zakład karny będą mogli się lepiej przygotować do życia na wolności.

W kompleksie będą nowatorskie rozwiązania jeśli chodzi o jednostki penitencjarne. Chodzi między innymi o użyte specjalnie zaprojektowane okna z szybami na tyle odpornymi, że nie będzie trzeba montowania krat. Będzie to więzienie bez krat w oknach. Zaplanowano wykorzystanie wody deszczowej do zasilania sanitariatów, wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej (100 kW paneli fotowoltaicznych). Hala produkcyjna zapewni możliwość nauki zawodu i pracy. Będzie poprawa edukacji, terapii oraz realizacji programów readaptacyjnych, między innymi liczne pomieszczenia służące zajęciom penitencjarnym.

- Wielu wątpiło, czy ten zakład karny powstanie. Natomiast od samego początku wierzyli w to mieszkańcy, którzy mnie jako posła z tych stron pytali, kiedy wreszcie będzie rozpoczęcie robót. Dziś finalizujemy pierwszy, najtrudniejszy etap budowy, czyli kwestie związane z przetargiem i biurokracją, przechodząc do faktycznego budowania zakładu karnego, najnowocześniejszego w Polsce - podkreślał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Pamiętajmy, że będzie to nie tylko komfortowe miejsce pracy dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, ale będzie także miejscem pracy dla okolicznych mieszkańców. Szacuje się, że kilkadziesiąt różnych firm, przedsiębiorców, znajdzie tutaj zatrudnienie. Począwszy od punktów związanych z gastronomią, poprzez inne usługi sprzątające, będzie praca dla psychologów, psychoterapeutów - wyliczał minister

Inwestorem jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, a projekt jest wdrażany w ramach Programu „Sprawiedliwość” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz z Budżetu Więziennictwa. Koszt budowy to 90 milionów złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl