- Apeluję o bezzwłoczny przegląd wprowadzonych już restrykcji, powrót do rozmów z zamkniętymi branżami i ewentualnie z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej, zmodyfikowanie warunków funkcjonowania firm. I tylko w ten sposób umożliwiając przedsiębiorcom powrót na rynek, uchronimy budżet państwa od miliardowych wydatków w ramach wsparcia dla gospodarki sparaliżowanej z powodu reżimu epidemiologicznego – zaapelował w piśmie Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Zdaniem Abramowicza walka ze skutkami pandemii nie może się odbywać "kosztem rujnowania gospodarki". Rzecznik MŚP zwraca także uwagę, że zdecydowana większość przedsiębiorców zaimplementowała zalecane przez rząd i służby sanitarne wytyczne i starannie je respektuje. - Dlatego apeluje, by zezwolić im na kontynuowanie działalności- dodaje.
Rzecznik zadeklarował gotowość podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu optymalne zabezpieczenie epidemiologiczne działalności gospodarczej. Jak wyjaśnia, brak takich działań i całkowity lockdown, może doprowadzić do likwidacji tysięcy firm i nagłego wzrostu bezrobocia, a w efekcie - zagrozi bezpieczeństwu ekonomicznemu Polaków.
Jak podaje RMF FM, w tym tygodniu unikniemy wprowadzania pełnego lockdownu. Najprawdopodobniej dziś rząd poinformuje co dalej z obowiązującymi obostrzeniami.
10 działań antykryzysowych dla firm
- Mamy do czynienia niewątpliwie z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach – stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
Dodał jednak, że ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że „z tego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej”.
- Wspólna polityka finansowa i dobra polityka gospodarcza może być, wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa, najlepszą odpowiedzią na pandemię tu i teraz. Od tego będzie zależało nie tylko nasze zdrowie i życie, ale też stan gospodarki – tłumaczył szef rządu.
10 punktów, które mają pomóc rodzimej gospodarce:
- Subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r.
- Dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami.
- Wydłużenie Tarczy Finansowej dla dużych firm co najmniej do marca-kwietnia 2021.
- Pożyczki długoterminowe z gwarancją - kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.
- Kontynuację dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
- Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami – przedłużenie postojowego.
- Zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami – zwolnienie ze składek ZUS.
- Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes.
- Polityka drugiej szansy.
- Dofinansowanie leasingu.
