Strategiczna wizyta w Chile
Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) przekazało w niedzielę, że kierunek wizyty wicepremiera Sasina nie jest przypadkowy - to właśnie w Chile Polska ulokowała największą w historii swoją inwestycję zagraniczną.
"To w Chile jest największa polska inwestycja zagraniczna. To też perspektywiczny rynek. Jeśli będzie stabilny, KGHM chce tu rozwijać działalność" – zadeklarował wicepremier Sasin.
Sierra Gorda - projekt kontrolowany przez KGHM
Resort dodał, że "po latach marazmu, złego zarządzania oraz przynoszenia strat kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda, nie tylko wyszła w ostatnich latach na prostą i zarabia na siebie, ale też przynosi Polsce wymierne korzyści".
Kopalnia Sierra Gorda położona jest w Chile na pustyni Atacama i operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. Mineralizacja Sierra Gorda została odkryta w 2006 r., a od września 2011 r. projekt był wspólnym przedsięwzięciem typu Joint Venture kontrolowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.)
"Ddziałania KGHM w Sierra Gorda to najlepszy przykład, jak dzięki dobremu zarządzaniu i nowatorskim rozwiązaniom technologicznym z biznesu, który podupada i nikt w niego nie wierzy można zrobić biznes perspektywiczny z ogromnym potencjałem, który mimo trudnych warunków przynosi realne zyski i ma ogromne szanse na rozwój, a nawet rozszerzanie działalności" – podkreślił Sasin.
Plany wizyty Sasina w Chile
W trakcie wizyty wicepremier odwiedzi kopalnię Sierra Gorda i spotka się z jej pracownikami. Zaplanowano również bilateralne rozmowy z przedstawicielami chilijskiego rządu – ministrem finansów, Mario Marcel Cullell, minister górnictwa, Marcelą Hernández Perez, a także szefową senackiej Komisji Górnictwa i Energii, Luz Eliana Ebensperger Orrego. Sasin odwiedzi również CESCO Week, czyli targi, które są największym w tej części świata wydarzeniem branży wydobywczej. W targach tych uczestniczą największe firmy wydobywcze świata, w tym polski KGHM.
Sasin wskazał, że firma ta jest mocno obecna na światowych rynkach. "Działa w obu Amerykach, a Chile traktuje jako przyszłościowy rynek, który chce rozwijać. Właśnie o tym chcę rozmawiać z przedstawicielami chilijskiego rządu" - zapowiedział Jacek Sasin.

Źródło: