CZYTAJ TAKŻE:
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach będzie otwarte w 2014? Kto zrobi ekspozycję?
Budowa Muzeum Powstań Śląskich idzie pełną parą [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]
Spacerując po Rydułtowach można oddawać cześć powstańcom śląskim. Nie powstał tam żaden nowy cmentarz czy pomnik. Od soboty rydułtowianie mogą pochwalić się oryginalną ścieżką Powstań Śląskich.
- Wielu rydułtowian walczyło w powstaniach. Mój starzyk również walczył. Dlatego to wydarzenie jest dla mnie ważne. Mam nadzieję, że dzięki temu miejscu wiedzę o powstaniach będziemy mogli przekazywać kolejnym pokoleniom - mówiła podczas otwarcia Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów. Oprócz władz samorządowych udział w nim wzięło udział wielu rydułtowian, w tym młodzieży.
Ścieżka łączy chodnik wzdłuż ulicy Raciborskiej (przy DW933) z biblioteką miejską. Na pomysł jej powstania wpadł jeden z pracowników rydułtowskiego magistratu. Wcześniej w tym samym miejscu mieszkańcy pobliskiego osiedla Orłowiec często skracali sobie drogę właśnie do biblioteki czy kompleksu boisk sportowych, tworząc dziką ścieżkę.
Od czerwca trwała tam budowa deptaka. Na miejscu postawiono 4 obeliski. Trzy z nich symbolizują Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921. Mają kształt skrzydeł. Zostały zaprojektowane w podobny sposób jak najbardziej rozpoznawalny pomnik Powstań Śląskich w Katowicach.
- Przy projektowaniu obelisków postanowiliśmy nawiązać do pomnika w Katowicach. To nośny symbol Powstań Śląskich. Jednak skrzydła w Rydułtowach różnią się od tych z Katowic kształtem. Pofalowania na nich wykonaliśmy za pomocą specjalnej matrycy - wyjaśnia Bartosz Majewski z firmy Amaya Architekci.
Sama ścieżka ma również charakter dydaktyczny. - To jedyne takie miejsce w Polsce. Przy każdym z obelisków znajduje się wmurowana tablica. Dzięki niej dowiemy się o historii każdego z powstań - dodaje Bartosz Majewski.
Czwarty obelisk jest poświęcony wszystkim rydułtowianom biorącym udział w powstaniach. Pierwotnie w jego miejscu miał zostać przeniesiony pomnik Jerzego Dembczyka, który zginął 18 sierpnia 1919 roku.
- Mój wujek zginął w pierwszym Powstaniu Śląskim. Zginął na tym tunelu. To niezwykle ważne, aby pamiętać o tych ważnych dla nas wydarzeniach. Mam nadzieję, że to miejsce będą odwiedzać wycieczki szkolne - przyznaje Stefan Dembczyk, który także brał udział w otwarciu ścieżki Powstań Śląskich.
Rydułtowianie liczą na to, że ścieżka stanie się jednym z symboli miasta. Także w nocy warto przejść się deptakiem. Wszystkie obeliski są podświetlone z dołu. Dodatkowo wszystko uzupełnia zieleń.
To symbol
Tunel kolejowy w Rydułtowach jest jednym z symboli miasta. Prace przy jego budowie rozpoczęto pod koniec 1854 r. Ostatecznie oddano go do użytku z początkiem 1857 r. Był on wielkim osiągnięciem technicznym (jak na tamte czasy), miał długość 727 m. To właśnie nad tym tunelem toczyła się jedna z walk I Powstania Śląskiego. W jej trakcie 18 sierpnia 1919 r. zginął powstaniec Jerzy Dembczyk.
*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]