Sędziowie nie kryją oburzenia. Zarzucają prezydentowi Andrzejowi Dudzie kłamstwa i szerzenie mowy nienawiści.
„Twierdzenie, że sądy są przeszkodą do prawidłowego rozwoju Polski jest kłamliwe, zaś sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i „powinni być eliminowani”, gdyż inaczej „Polska nigdy nie będzie normalnym państwem” jest przykładem mowy nienawiści, która może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów” - czytamy w uchwale zarządu stowarzyszenia sędziów Iustitia.
Podobny komunikat opublikowało prezydium Forum Współpracy Sędziów, czytamy w nim o dyskryminacji sędziów. „Domagamy się od przedstawicieli władzy wykonawczej, tj. przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zaprzestania używania mowy nienawiści skierowanej przeciwko jakiejkolwiek grupie społecznej” - apelują sędziwie, jednocześnie przypominając przy tym, że „w naszej historii znane już były przypadki, kiedy politycy, dla doraźnych celów politycznych, wykorzystywali różne grupy społeczne antagonizując je, nie chcemy, aby historia ta się powtórzyła”.
W obronie sędziów staje już nie tylko opozycja w Polsce, ale i kongresmeni z USA. Eliot L. Engel oraz Bill Keating napisali list do prezydenta Polski. „Jako wieloletni zwolennicy partnerstwa amerykańsko-polskiego opartego na demokratycznych wartościach, wyrażamy głębokie zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce, która nie wypełnia zasad niezawisłości sądów i podziału władzy” - napisali członkowie Partii Demokratycznej. Według nich, reforma wymiaru sprawiedliwości autorstwa PiS, „podważyła niezależność sądownictwa w Polsce”.
Przekonują oni, że jeśli tzw. ustawa dyscyplinująca sędziów wejdzie w życie, to będzie to oznaczało „znaczący krok wstecz dla historycznie silnego przywództwa Polski w zakresie demokratycznych reform w Europie”.
Według wiceszefa kancelarii prezydenta Pawła Muchy, „ostre słowa prezydenta są potrzebne, żeby niektórym przypomnieć, jakie są reguły demokratycznego państwa prawnego”. - Suwerenem jesteśmy my wszyscy, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jest tak, że mamy jakąś nadwładzę (...) - przekonywał prezydencki minister w TVP 1.
W poniedziałek do Sejmu wpłynęła uchwała Senatu odrzucająca tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów. W tym tygodniu ponownie zajmą się nią posłowie, w czwartek po południu ma odbyć się głosowanie. Aby ustawa weszła w życie musi uzyskać jeszcze podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Co powiedział prezydent Duda?
Szeroko komentowane wypowiedzi dot. sędziów i wymiaru sprawiedliwości padły podczas spotkań w Zwoleniu i w Katowicach.
- Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - przekonywał w piątek Andrzej Duda.
- Udało nam się pokonać komunę, uda nam się oczyścić nasz polski dom - mówił z kolei w Katowicach.
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?