Sejm udzielił rządowi wotum zaufania. Prezydent Andrzej Duda pilnie zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego do Pałacu Prezydenckiego

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Sejm udzielił rządowi wotum zaufania. Za głosowało 235 posłów. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki prosił Sejm o wotum zaufania dla rządu Zjednoczonej Prawicy, co było efektem pilnego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, do którego doszło w czwartek o godz. 11. To prezydent zasugerował, by zawnioskować o wotum zaufania. - Proszę wysoką izbę o udzielenie wotum zaufania - powiedział premier z mównicy sejmowej.

Sejm udzielił rządowi wotum zaufania. O głosowanie zawnioskował premier Mateusz Morawiecki. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 235 posłów, przeciwko było 219, a 2 wstrzymało się od głosu.

"Mateusz! Mateusz!" - skandowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu wyniku głosowania.

Premier prosił o wotum zaufania dla rządu Zjednoczonej Prawicy

- Polacy osiem miesięcy temu dali Prawu i Sprawiedliwości ogromny mandat zaufania. Złożyli na nasze ręce odpowiedzialność za budowanie Polski przez kolejne cztery lata. Kiedy świat drży w posadach, kiedy kryzys dotyka wielkie mocarstwa, w takiej sytuacji potrzebujemy jedności. Jedności między władzą wykonawczą, ustawodawczą, prezydentem, Sejmem, Senatem, rządem i samorządami - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

- Rozmawiałem z panem prezydentem, który zaproponował, aby przeciąć ten festiwal awantur i powiedzieć: "sprawdzam". Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów to odwołajcie nas. Albo przestańcie jątrzyć, judzić, wymyślać tematy zastępcze - mówił premier.

Następnie Mateusz Morawiecki rozpoczął wymienianie dokonań rządu Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku. Podkreślił też, że Polska poradziła sobie z epidemią koronawirusa o wiele lepiej niż inne kraje.

- Wskaźniki są jednoznaczne. W wielu krajach świata zgonów było tyle, że nie starczało trumien i ludzi chowano w kartonach. Polska poradziła sobie lepiej niż Szwajcaria, Węgry i inne kraje. To jest miara naszej skuteczności - powiedział.

Na koniec premier poprosił Sejm o udzielenie rządowi Zjednoczonej Prawicy wotum zaufania. Obecni na sali posłowie Prawa i Sprawiedliwości nagrodzili wystąpienie premiera owacją na stojąco.

W historii III RP zdarzyło się do tej pory pięć głosowań nad wotum zaufania dla rządów, na wniosek premierów - Leszka Millera (2003), Marka Belki (2004), dwukrotnie Donalda Tuska (2012 i 2014) oraz Mateusza Morawieckiego (2018). Ani razu nie zdarzyło się, by wotum zaufania nie zostało udzielone. W przypadku nieudzielenia przez Sejm wotum zaufania dla rządu, premier jest zobligowany do złożenia dymisji na ręce prezydenta.

Prezydent: Zaproponowałem premierowi, by wystąpił o wotum zaufania

- Wysłuchałem wystąpienia pana premiera z satysfakcją. Kilka dni temu zaproponowałem panu premierowi, patrząc na sytuację polityczną w Polsce, aby wyszedł i wystąpił o wyrażenie przez Sejm wotum zaufania dla rządu. Po to, aby zakończyć i przeciąć proces, w którym rządowi większości parlamentarnej przeszkadza się w działaniach, które mają doprowadzić do zakończenia kryzysu związanego z pandemią koronawirusa - powiedział prezydent Andrzej Duda na briefingu po wystąpieniu premiera.

- W tej chwili, aby ratować polską gospodarkę, potrzebne jest konsekwentne, spokojne działanie w sposób zgodny. Polscy przedsiębiorcy skorzystali z wsparcia przygotowanego przez rząd - dodał.

Według liderów opozycji, wniosek o wotum zaufania dla rządu to oznaka "pożaru", panującego w Prawie i Sprawiedliwości.

"Premier Morawiecki prosi Sejm o wotum zaufania. I to w trybie pilnym. Pożar..." - napisał przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Twitterze.

- Premier Morawiecki, gdyby miał odrobinę honoru, to dzisiaj podałby się do dymisji. Podałby się do dymisji, bowiem to on firmuje pana Szumowskiego. O interesach rodziny Szumowskich pisze już nie tylko prasa polska, ale i zagranica. Dzisiaj premier Morawiecki powinien podać się do dymisji m.in. za kompromitację jeśli chodzi o walkę z COVID-em na Śląsku. Premier Morawiecki jest posłem z Katowic, a to właśnie w województwie śląskim nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań. Dlaczego? Dlatego że ta władza nie potrafiła w porę wyłączyć kopalni z produkcji, z pracy, zapobiegając rozprzestrzenianiu się choroby - mówił Budka.

"To już jest kompletny chaos. Za chwilę w Sejmie wniosek premiera Morawieckiego o wotum zaufania dla rządu. Wielka panika w szeregach władzy" - dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.

- To było jedno z najbardziej skandalicznych wystąpień w historii tej izby - powiedział z mównicy Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Ustawka, zrobiona pod premiera. Niech pan nie słucha oklasków klakierów, a usłyszy pan rodziców chorych dzieci, którzy proszą o pomoc. Jesteście wektorem choroby nienawiści - dodał prezes PSL.

Do wniosku o wotum zaufania odniósł się też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- 4 czerwca to powinien być dzień, w który jesteśmy wszyscy razem, bo dzięki 4 czerwca w 1989 roku odzyskaliśmy w pełnie niepodległą Polskę, zwłaszcza w kolejnych latach. Dzisiaj jest mi przykro, że rządzący wybrali sobie taki dzień, żeby szukać wotum zaufania. To przede wszystkim dzieli, a nie łączy. Zamiast cieszyć się dzisiaj tym świętem, to rządzący znowu używają tego dnia, żeby dzielić, a nie łączyć - powiedział kandydat KO na prezydenta podczas briefingu w Gdańsku.

Pilne spotkanie w Pałacu Prezydenckim

Wcześniej, jeszcze przed wystąpieniem premiera, prezydent Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego Mateusza Morawieckiego. Spotkanie w trybie pilnym rozpoczęło się w czwartek o godz. 11 i trwało ponad pół godziny.

Zgodnie z założeniami prezydenta, wotum zaufania, udzielone przez Sejm w tak symbolicznym dniu, jak 4 czerwca, ma na celu skupienie uwagi na porównaniu tego, co w momencie publicznej niepewności wywołanej pandemią proponuje obóz rządzący, a co opozycja.

Jednocześnie udzielenie wotum zaufania rządowi ma w zamierzeniu pokazać, że Zjednoczona Prawica jest skonsolidowana i rząd ma mandat stabilnej większości do podejmowania działań w celu uniknięcia kryzysu – podała 300 polityka.

Seria wniosków o wotum nieufności

Według prezydenta, udzielenie wotum zaufania przerwie też serię wniosków opozycji o wotum nieufności dla kolejnych ministrów rządu PiS. Dziś wieczorem w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad wotum nieufności dla Łukasza Szumowskiego. Wcześniej głosowano nad wotum dla Jacka Sasina.

– Prezydent i premier zgodzili się, by odwołać się do symboliki 4 czerwca i uzyskać nie tylko zgodę Sejmu ale i poparcie większości opinii publicznej dla programów stymulujących gospodarkę – mówi rozmówca z otoczenia prezydenta, cytowany przez 300politykę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl