Za wnioskiem głosowało 168 posłów, przeciw było 239. Od głosu wstrzymało się 17 osób.
Posłowie opozycji, przy pustych ławach polityków PiS, wysłuchali uzasadnienia wniosku, które odczytał kandydat na premiera Grzegorz Schetyna.
- Jesteście nieudolni, nie potraficie rządzić. Potraficie sprawować władzę, żyć władzą i się nią napawać. Nie potraficie rozmawiać z Polakami. Nie potraficie tego. Zamknęliście się w gabinetach i służbowych samochodach – mówił Schetyna.
- Przygotujemy akt odnowy demokracji. Zrobimy to w taki sposób, żeby kilkunastoma ustawami przygotować zmianę powrotu do normalności i demokracji, wolności - przekonywał szef PO.
- Rząd PiS już dawno się rozpadł. Beata Szydło nie jest szefem tego rządu, faktycznie funkcję tę pełni Jarosław Kaczyński. Skończcie z tą fikcją, która obraża inteligencję Polaków! - apelował Schetyna.
Premier Beata Szydło oceniła, że wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla rządu PiS "jest stekiem kłamstw, oszczerstw wobec polskiego rządu i obraża inteligencję Polaków".
- Wniosek został złożony przez grupę polityczną, z której pochodzą europosłowie, którzy głosowali przeciwko Polsce - grzmiała z mównicy sejmowej premier.
- Dlaczego komuś cały czas zależy na tym, aby wprowadzać destabilizację w Polsce? Rząd Prawa i Sprawiedliwości został wskazany przez Polaków. Realizujemy to, do czego zobowiązali nas obywatele - mówiła.
CZYTAJ TAKŻE: Pilne spotkanie prezydenta z Beatą Szydło i Jarosławem Kaczyńskim
Wystąpienie szefowej rządu było co chwile przerywane przez okrzyki opozycji.
- Przywracamy sprawiedliwość społeczną - zaznaczyła, wspominając przy tym największe sukcesy rządu: program 500 plus czy wzrost wpływów do budżetu z VAT-u.
- Nie jesteśmy rządem elit - podkreślała premier. Szydło przypomniała największy afery z czasów koalicji PO-PSL - m.in. aferę Amber Gold i hazardową.
- Proszę zobaczyć, co wypisuje na Twitterze Donald Tusk. On występuje przeciwko Polsce! - grzmiała premier.
24 listopada Platforma Obywatelska złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Jako przyczynę wskazano m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła, które pojawiły się na kilku transparentach podczas Marszu Niepodległości, który przeszedł przez Warszawę 11 listopada. Jako kandydata na następcę Beaty Szydło wskazano we wniosku Grzegorza Schetynę.
- Ministrowie rządu w konkretny sposób pochwalali marsz, także organizatorów tego marszu, którzy przyzwolili na antysemickie, ksenofobiczne i rasistowskie napisy i hasła - mówił Schetyna, argumentując złożenie wniosku.
W środę w TV Trwam premier Beata Szydło skomentowała słowa szefa Platformy Obywatelskiej i sam wniosek.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy rekonstrukcja rządu? Decyzję ma podjąć Komitet Polityczny PiS. Nowy premier w piątek?
- To stek bzdur i kłamstw, pomówień. Jest to wniosek żałosny. Będę o tym jutro mówić w Sejmie - powiedziała szefowa Rady Ministrów. - Polski rząd potępił i potępia przejawy antysemityzmu i faszyzmu. To manipulacja zrobiona po to żeby kolejny raz uderzyć w rząd - dodała.
Jakby w odpowiedzi na słowa premier, Grzegorz Schetyna napisał na Twitterze:
"Głosowanie nad odwołaniem PBS staje się nie tylko konieczne, ale i pilne. Gdyby nie partyjne kalkulacje, można by to było zrobić jednogłośne. Nawet PiS widzi, że ten rząd już dawno się rozpadł. Beata Szydło od dawna nad niczym nie panuje".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?