Drugi dzień posiedzenia Sejmu rozpocznie się od pytań posłów do przedstawicieli rządu w sprawach bieżących. Posłowie PiS skierowali m.in. pytanie do premiera w sprawie planów EPL "na marginalizację NATO poprzez tworzenie równoległej struktury w ramach UE i zamiaru zrzeczenia się przez rząd kompetencji w zakresie polityki obronnej na rzecz Komisji Europejskiej". Posłowie Konfederacji będą pytać z kolei resort obrony o sprawę finansowania Tarczy Wschód ze środków UE.
Ponadto posłowie - na wniosek klubu KO - wysłuchają informacji bieżącej przedstawionej przez MSWiA w sprawie zwiększonej aktywności grup przestępczych obcokrajowców w Polsce.
Następnie odbędzie się blok głosowań, w tym nad poprawkami Senatu do kilku ustaw, m.in. do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych, czy ustawie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe rozwiązania zakładają wyższe kary za nielegalne powierzanie im pracy, usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację postępowań. Posłowie mają też wybrać skład komisji do spraw deregulacji.
Po południu Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o umowach międzynarodowych. Projekt przygotowali posłowie Polski 2050-TD. Projekt dotyczy szczegółowego uregulowania trybu wyjścia Polski z UE. Według projektu, do wystąpienia Polski z Unii Europejskiej potrzebne jest przeprowadzenie dwóch referendów ogólnokrajowych.
Posłowie będą też pracować nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Projekt wprowadza krótszy okres, po upływie którego zobowiązania podatkowe ulegną przedawnieniu i poszerzenia zakresu czynności sprawdzających.
Źródło: