W głosowaniu nad ustawą o ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO udział wzięło 98 senatorów; wszyscy byli "za". Z kolei w głosowaniu dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji - uczestniczyło 96 senatorów, również wszyscy byli "za".
Po głosowaniach marszałek Senatu Tomasz Grodzki wręczył uchwały Senatu w sprawie ustaw ratyfikacyjnych obecnym na posiedzeniu ambasadorom Finlandii i Szwecji.
Teraz ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji do NATO Szwecji i Finlandii trafią do prezydenta. Po ich podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji nowych członków Sojuszu.
W rozmowie z polskatimes.pl Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej podkreślił, że „to jest symboliczne wydarzenie, że Senat jednomyślnie poparł obydwie ustawy ratyfikacyjne”.
– Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO w sposób znaczący będzie wpływało na poprawę bezpieczeństwa Polski, ale również całej wschodniej flanki NATO – podkreślił.
Wiceszef MON wskazał, że to są naprawdę kluczowe i historyczne decyzje. – W czasie posiedzenia Senatu wskazywałem, że po 24 lutego Putinowi udała się jedna rzecz – udało mu się skonsolidować i zjednoczyć cały świat zachodni przeciwko Kremlowi w tych działaniach, które są związane ze wspieraniem Ukrainy – zarówno w wymiarze politycznym, jak również w wymiarze wojskowym – mówił.
Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że dzisiaj kraje, które przez szereg lat wahały się co do swojej przyszłości i przystąpienia do najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie, dziś podjęły taką decyzję. – Szybka ścieżka pokazuje jednoznacznie, że NATO oczekiwało na tę decyzję. Finlandię i Szwecję będziemy przyjmować otwartymi rękoma – dodał.
lena
