Krzysztof Szuptarski
plusliga
Siatkarze LUK Lublin przegrali we wtorkowy wieczór wyjazdowe starcie z Grupą Azoty Zaksą Kędzierzyn-Koźle 0:3, rozegrane w ramach 2. kolejki rozgrywek PlusLigi. To druga z rzędu porażka lublinian w kampanii 2022/23. Z kolei mistrz Polski zdobył kolejne trzy punkty, a emocje były jedynie w drugim secie. Statuetkę MVP otrzymał zawodnik gospodarzy Łukasz Kaczmarek.

Wtorkowa potyczka zapowiadała się niezwykle ciekawie. Zanim siatkarze rozpoczęli jednak walkę o ligowe punkty, uhonorowano wcześniej Łukasza Kaczmarka, Marcina Janusza oraz Aleksandra Śliwkę – wicemistrzów świata, grających w ekipie gospodarzy.

LUK dobrze wszedł w pojedynek i po udanym bloku wypracował sobie na początku pierwszego seta dwa oczka zaliczki (5:3). Po kolejnym, dobrym ataku Nowakowskiego ze środka, lublinianie nadal niespodziewanie wygrywali 12:9. Od tego momentu gospodarze zdobyli cztery punkty z rzędu, wychodząc na prowadzenie 13:12. Miejscowi zaczęli stopniowo "odjeżdżać" żółto-czarnym (18:14, 20:15, 22:16), zwyciężając ostatecznie w premierowej odsłonie 25:18 po asie Żalińskiego.

Po autowym ataku Szerszenia, set numer dwa rozpoczął się od prowadzenia kędzierzynian 5:2. Gdy Żaliński efektownie zaatakował ze środka, przewaga Zaksy wzrosła do pięciu oczek (8:3) i o czas poprosił wówczas lubelski trener Dariusz Daszkiewicz. Niewiele to pomogło, gdyż w połowie tej części gry mistrzowie Polski prowadzili 16:9 po zablokowaniu Szerszenia.

Lublinianie poderwali się jeszcze do walki, zbliżając się do rywali na zaledwie jedno oczko (17:18), a dopiero dobry atak Kaczmarka zakończył serię punktową LUK (17:19). Chwilę potem był już remis 19:19. Przy stanie 22:22 gospodarze zdobyli dwa punkty z rzędu i mieli pierwszą piłkę setową (24:22). Drugą partię atakiem z prawego skrzydła zakończył jednak Kaczmarek (25:23) i w efekcie Zaksa objęła prowadzenie w całym starciu 2:0.

Trzecia odsłona od początku nie układała się po myśli ekipy z Koziego Grodu (1:6, 3:10) i o drugi czas musiał poprosić szkoleniowiec z Lublina. Od tego czasu gra się co prawda wyrównała, jednak po zablokowaniu Wachnika, to team z województwa opolskiego był coraz bliżej końcowego triumfu (21:14). Ostatecznie po ataku Żalińskieogo miejscowi wygrali trzeciego seta 25:18 i cały mecz 3:0.

Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle – LUK Lublin 3:0 (25:18, 25:23, 25:18)

Zaksa: Kaczmarek 26, Janusz 4, Śliwka, Smith 9, Paszycki 6, Żaliński 14, Sohji (libero), Banach (libero). Trener: Tuomas Sammeulvo

LUK: Nowakowski 4, Komenda 1, Malinowski 8, Szerszeń 12, Jendryk 6, Włodarczyk 2, Watten (libero), Tavares, Wachnik 2, Romać 10, Stajer. Trener: Dariusz Daszkiewicz