Spis treści
Projekt ws. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców przyjęty przez rząd
Rząd przyjął we wtorek projekt wprowadzający od 2026 roku dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa.
Ryszard Petru żałuje, że rozwiązanie nie wejdzie w życie od przyszłego roku
Poseł Polski 2050, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru pytany przez i.pl, czy uznaje przyjęty przez rząd projekt za sukces Polski 2050, odpowiedział, że jest to sukces z tej perspektywy, że jest obniżka składki.
– Szkoda jednak, że nie od przyszłego roku – dodał.
Ryszard Petru zauważył, że Polsce 2050 udało się wymusić obniżkę składki dla przedsiębiorców.
– Natomiast ja mam osobiście zastrzeżenia do tego, że przy obniżce pewna grupa osób dostanie podwyżkę, czyli mówię o ryczałtowcach. Uważam, że to należałoby zmienić, ale to będzie w pracach podczas sejmowej komisji – mówił.
Co zrobi Lewica?
Pytany o zastrzeżenia Lewicy, Ryszard Petru powiedział, że nie bardzo rozumie ich postawę.
– Rząd przyjmuje projekt, a Lewica ma głosować przeciw? To jest nietypowe rozwiązanie, jeśli projekt ustawy jest przyjęty przez rząd. Czym innym jest sytuacja, kiedy my mamy projekt poselski i Lewica się sprzeciwia, wtedy może się pojawić różnica zdań. Jestem ciekawy, jak to będzie wyglądało w pracach parlamentu – powiedział.
Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zapowiedziała na X, że Lewica uzależni poparcie rządowego projektu od poparcia jej poprawek. Z jej wpisu wynika, że Lewica postuluje wyższy wymiar składki niż w propozycji rządowej przygotowanej w resorcie finansów.
„Zamiast 75 proc. od minimalnego wynagrodzenia za pracę proponujemy 100 proc. Zamiast progu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę proponujemy 1,5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę” – zapowiedziała.
Co zakłada przyjęty przez rząd projekt?
Projekt Ministerstwa Finansów zakłada, że od 2026 roku podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opłacających podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie się składać z dwóch elementów. Część zryczałtowana składki zdrowotnej będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Część urealniona będzie obliczana tylko od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.), a u przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem – od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.).
Ponadto składka ma być obniżona do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej; uchylono możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Według resortu finansów na reformie zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców.
