Skoki narciarskie. Dzisiaj w Lahti KONKURS, WYNIKI Zwycięstwo Lovro Kosa. Aleksander Zniszczoł najlepszy z Polaków

Tomasz Kuczyński
Aleksander Zniszczoł jest najlepszy z Polaków w piątkowych zawodach w Lahti.
Aleksander Zniszczoł jest najlepszy z Polaków w piątkowych zawodach w Lahti. Arkadiusz Gola
W piątek 1 marca 2024 roku w fińskim Lahti odbył się konkurs indywidualny Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kwalifikacje wygrał Stefan Kraft, który... nie awansował do serii finałowej! Konkurs wygrał Lovro Kos. Aleksaner Zniszczoł zajął 8. miejsce. Poniżej WYNIKI.

Skoki narciarskie NA ŻYWO 1.03.2024

Puchar Świata w Lahti NA ŻYWO: Konkurs LIVE

Aby śledzić wyniki na bieżąco, odświeżaj stronę (F5)

Znany jest już skład Polski na sobotni konkurs drużynowy: Piotr Żyła, Maciej Kot, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł.

Koniec konkursu! Wygrał Słoweniec Lovro Kos. Aleksander Zniszczoł na 8. miejscu. Pozostali Polacy nie weszli do serii finałowej.

Lovro Kos - 134 metry. Nowy lider.

Jan Hoerl aż 136 metrów, ale z podpórką przy lądowaniu. Jest drugie miejsce.

Teraz pierwszy jest Ryoyu Kobayashi. Zniszczoł trzeci.

Aleksander Zniszczoł - 126,5 m Jest teraz wiceliderem. Prowadzi Johann Andre Forfang.

Została czołowa dziesiątka.

Zaczęła się seria finałowa. W niej z Polaków tylko Aleksander Zniszczoł.

Liderem po pierwszej serii jest Norweg Marius Lindvik. Tylko jeden Polak awansował do finału. Jest nim Aleksander Zniszczoł - 9. miejsce. Miejsca pozostałych Biało-Czerwonych: 33. Maciej Kot, 36. Kamil Stoch, 37. Piotr Żyła, 41. Paweł Wąsek.

Stefan Kraft tylko 105 metrów i z problemami przy lądowaniu! Austriaka zabraknie w serii finałowej! Zajął 49. miejsce. Sówj nieudany skok tłumaczył silnym podmuchem wiatru.

Aleksander Zniszczoł - 124,5 m Prowadzi i ma awans do serii finałowej. Może być tak, że w finale z Polaków będzie tylko Zniszczoł!

Piotr Żyła - 117,5 m. Słabe noty... 17. miejsce.

Kamil Stoch - 114 metrów. Jest 16... Raczej nie awansuje do serii finałowej.

Paweł Wąsek - 115 m. Jest teraz 10. Małe szanse na serię finałową.

Maciej Kot - 119 metrów. Objął prowadzenie.

51-letni Noriaki Kasai skoczył 117,5 m i jest liderem.

Rozpoczęła się I seria konkursowa. Przypominamy, że ten konkurs odbywa się za zawody Pucharu Świata w Szczyrku, które nie zostały dokończone 17 stycznia z powodu zbyt silnego wiatru.

Kwalifikacje wygrał Stefan Kraft. Miejsca Polaków: 6. Aleksander Zniszczoł, 15. Kamil Stoch, 21. Piotr Żyła, 45. Maciej Kot, 47. Paweł Wąsek.

Cała piątka Polaków wystąpi w pierwszej serii konkursu.

Aleksander Zniszczoł - 126 m. Jest liderem! Stoch trzeci, Żyła szósty.

Piotr Żyła - 120 m. Jest w konkursie.

Kamil Stoch - 122 m. Drugie miejsce i awans.

Paweł Wąsek - 107,5 m. Zajmuje 15. miejsce i awansował do pierwszej serii konkursowej.

Maciej Kot - 107 m. Jest siódmy i ma awans do konkursu.

Zaczęły się kwalifikacje z udziałem 59 zawodników.

Przed nami kwalifikacje. Przypominamy numery startowe polskich skoczków: Maciej Kot (18), Paweł Wąsek (26), Kamil Stoch (37), Piotr Żyła (38) i Aleksander Zniszczoł (39).

W treningu najlepszy był Słoweniec Lovro Kos. Miejsca Polaków: 20. Aleksander Zniszczoł, 23. Maciej Kot, 24. Piotr Żyła, 27. Kamil Stoch, 30. Paweł Wąsek.

Rozpoczął się trening.

Na liście startowej kwalifikacji jest 59 zawodników z 14 krajów. Numery Polaków: Maciej Kot (18), Paweł Wąsek (26), Kamil Stoch (37), Piotr Żyła (38) i Aleksander Zniszczoł (39).

Tak zapowiadaliśmy pucharowy weekend w Lahti:

17 stycznia 2024 roku pierwszy raz w historii odbywał się konkurs Pucharu Świata w Szczyrku. Gdy do końca rywalizacji w pierwszej serii zostało 9 zawodników zawodu zostały odwołane z powodu zbyt silnego wiatru. Liderem był wtedy Dawid Kubacki. Później postanowiono, że ten konkurs odbędzie się jako dodatkowy w Lahti - 1 marca. Tak się złożyło, że nie wystąpi w nim Kubacki. Po weekendzie lotów w Oberstdorfie trener Thomas Thurnbichler podjął decyzję, że Kubacki nie pojedzie do Lahti, aby potrenować w Polsce.

- Dawid chciał dalej startować, jak przez cały sezon. W pełni rozumiem, że jest wielkim wojownikiem i zawsze chce rywalizować. Podjąłem taką decyzję, a on ją zaakceptował. Idziemy w tym kierunku. Mamy nadzieję, że ujrzymy go w dobrej formie podczas Raw Air - mówił Thurnbichler cytowany przez Polską Agencję Prasową.

W Lahti wystąpi pięciu Polaków: Aleksander Zniszczoł, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Maciej Kot. Oprócz piątkowego konkursu indywidualnego, w sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę drugi indywidualny.