Słonie padają dziesiątkami w parku narodowym w Zimbabwe. Wszystko za sprawą przedłużającej się suszy i El Nino

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Słonie padają z powodu suszy w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe
Słonie padają z powodu suszy w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe Fot. Privilege Musvanhiri/Associated Press/East News
Co najmniej 100 słoni padło w ostatnich tygodniach w największym parku narodowym Zimbabwe z powodu suszy, a ich rozkładające się zwłoki stanowią makabryczny znak połączenia wpływów zmian klimatycznych i zjawiska El Nino – twierdzą lokalne władze i ekolodzy.

Kryzys ekologiczny

Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt określił tę sytuację jako kryzys dla słoni i innych zwierząt. Władze przestrzegają, że więcej zwierząt może umrzeć, ponieważ prognozy wskazują na dalsze niedobory opadów i rosnące upały w niektórych regionach tego południowoafrykańskiego kraju, w tym w Parku Narodowym Hwange.

Jak zaznaczają eksperci, obecna sytuacja wynika nie tylko z globalnego ocieplenia klimatu, lecz również z wpływu zjawiska El Nino.

– El Nino pogarsza i tak już tragiczną sytuację – stwierdziła Tinashe Farawo, rzeczniczka Urzędu ds. Parków Narodowych i Zarządzania Dziką Przyrodą Zimbabwe.

El Nino daje się we znaki

El Nino to naturalne i powtarzające się zjawisko pogodowe, które ogrzewa części Pacyfiku, wpływając na warunki pogodowe na całym świecie. Choć tegoroczne El Nino sprowadziło ostatnio śmiertelne powodzie do Afryki Wschodniej, oczekuje się, że w południowej Afryce opady będą niższe od średniej.

Dało się to już odczuć w Zimbabwe, gdzie pora deszczowa rozpoczęła się kilka tygodni później niż zwykle. Chociaż spadło już trochę deszczu, prognozy mówią ogólnie o nadchodzącym suchym i gorącym lecie.

Badania wskazują, że zmiany klimatyczne mogą nasilać El Nino, prowadząc do bardziej ekstremalnych konsekwencji. Władze obawiają się powtórki z 2019 r., kiedy w wyniku poważnej suszy w Hwange zginęło ponad 200 słoni.

– To zjawisko się powtarza – powiedział Phillip Kuvawoga, dyrektor programu krajobrazowego w Międzynarodowym Funduszu na rzecz Dobrostanu Zwierząt, który w raporcie z tego miesiąca podniósł alarm dotyczący słoni w Hwange.

Park jest ostoją słoni

Park jest domem dla około 45 000 słoni, a także ponad 100 innych gatunków ssaków i 400 gatunków ptaków.

Rzecznik agencji Parks, Farawo, zamieścił w serwisie społecznościowym X (wcześniej Twitterze) film przedstawiający młodego słonia walczącego o życie po tym, jak ugrzązł w błocie w częściowo wyschniętym wodopoju w Hwange.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

– Najbardziej dotknięte suszą słonie to młode, starsze i chore osobniki, które nie mogą pokonywać dużych odległości w poszukiwaniu wody – powiedział Farawo. Przypomniał, że słoń średniej wielkości potrzebuje dziennie około 200 litrów wody.

Susza może powrócić

Pora deszczowa w Zimbabwe kiedyś zaczynała się niezawodnie w październiku i trwała do marca. W ostatnich latach sytuacja ta stała się nieregularna, a działacze na rzecz ochrony przyrody zauważyli dłuższe i poważniejsze okresy suszy.

– W naszym regionie opady deszczu będą znacznie mniejsze, więc susza może wkrótce powrócić z powodu El Nino – powiedział Trevor Lane, dyrektor The Bhejane Trust, grupy zajmującej się ochroną przyrody, która wspiera agencję ds. parków Zimbabwe.

Powiedział, że jego organizacja pompuje codziennie 1,5 miliona litrów wody do wodopojów Hwange z ponad 50 odwiertów, którymi zarządza we współpracy z agencją ds. parków. W parku o powierzchni 14 500 kilometrów kwadratowych, przez który nie przepływa żadna większa rzeka, znajduje się nieco ponad 100 odwiertów zasilanych energią słoneczną, które pompują wodę dla zwierząt.

Słonie pomagają odnowić środowisko

Ekolodzy twierdzą, że ratowanie słoni nie tylko jest dobre dla zwierząt. Zwierzęta te są bowiem kluczowym sojusznikiem w walce ze skutkami zmian klimatycznych, gdyż dzięki nim roślinność może zostać rozsiana na znacznych obszarach poprzez odchody. Umożliwia to lasom rozprzestrzenianie się, regenerację i rozkwit.

– Odgrywają znacznie większą rolę w ponownym zalesianiu niż ludzie – powiedział Lane. – To jeden z powodów, dla których walczymy o utrzymanie słoni przy życiu – dodał.

Źródło: NBC News

rs

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl