Służba w Straży Granicznej. Tylko w marcu dokumenty o przyjęcie złożyło prawie pół tysiąca osób

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej (...) ślubuję stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia" - brzmi fragment roty ślubowania przed podjęciem służby w Straży Granicznej.
"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej (...) ślubuję stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia" - brzmi fragment roty ślubowania przed podjęciem służby w Straży Granicznej. Fot: Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Służba w Straży Granicznej cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w marcu niemal pół tysiąca osób złożyło dokumenty o przyjęcie do tej formacji. Rzeczniczka SG por. Anna Michalska oznajmiła, że duże zainteresowanie służbą cieszy, ale oczekuje się kandydatów o najlepszych predyspozycjach psychicznych i fizycznych.

Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że w pierwszym kwartale tego roku dokumenty o przyjęcie do służby złożyło prawie 1,3 tys. osób. Najwięcej, bo 491 osób takie dokumenty złożyło w marcu. W lutym było to 398, a w styczniu 410 osób. Rok wcześniej w pierwszym kwartale roku podania złożyły 1164 osoby.

Straż Graniczna stawia na najlepszych

Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie służbą w SG. Nie będziemy jednak ukrywać, że stawiamy na najlepszych, nawet kosztem tego, że nie uda się nam przyjąć tylu kandydatów, ilu planujemy - powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Dodała, że SG jest formacją niewielką, ale elitarną.

„Jesteśmy wysoko oceniani w porównaniu z innymi formacjami granicznymi państw UE, a chcemy być najlepsi. Choć stawiamy na ciągły rozwój, inwestycje w technologie, nowoczesne rozwiązania to najważniejsze dla nas jest pozyskanie jak najlepszych kandydatów do służby, o najlepszych predyspozycjach psychicznych, fizycznych, dobrym wykształceniu, specjalistów w konkretnych dziedzinach, pasjonatów, którzy gotowi są zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i przygotowani są do podejmowania odpowiedzialnych decyzji” - mówiła Michalska.

Jak można zgłosić kandydaturę?

Z danych SG za pierwszy kwartał tego roku wynika, że do służby w formacji przyjęto 328 osób, w tym samym czasie ze służby odeszło na emeryturę ponad 1,1 tys. osób. Jak przekazała rzeczniczka SG odejścia na emeryturę już się jednak zakończyły. Zapewniła też, że w tym roku formacja planuje przyjąć do służby ponad 1,1 tys. osób, co zrekompensuje odejścia. Komendanci poszczególnych oddziałów mogą także zdecydować o zwiększeniu naboru.

Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronach internetowych oddziałów i Komendy Głównej SG. Nowością jest moduł, dzięki któremu po zalogowaniu kandydaci mogą śledzić i dostawać powiadomienia o kolejnych etapach swojej rekrutacji. Od początku ubiegłego roku nie ma już górnego limitu wieku, a drugie etapy postępowania rekrutacyjnego odbywają się w oddziałach. Wcześniej trzeba było wyjeżdżać do jednego z ośrodków szkolenia SG.

Kto może służyć w Straży Granicznej?

Służbę w formacji może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat wysyłany jest również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
OMG
O jaa pi-e-rdolę ale wycieli wpisy w temacie ..........a przecież ta Michalska to taka piękna i SG reprezentatywna że głowa mała :)))))))
P
Piotr
A kto się nie dostanie skończy w Strazy Miejskiej.
A
Andrzej
Nie wiem czemu jak napisałem że podstawowe wymagania to brak honoru i moralności to ktoś skasował.
8gwiazdek
To ta pisowska elita która puściła ukraiński granatnik Szymczyka? :D
h
ha haaaaaa
21 kwietnia, 9:14, lech:

Potwierdzam o rzeczniczce. Dla mnie to zakłamana osoba, która firmuje działania przestępcze SG z pychą, która jeszcze bardziej odstręcza od pisowskich wopistów.

21 kwietnia, 09:40, Benek:

Niedouczony gimbusie zanim zaczniesz komentować, zastanów się 2 razy.

[wulgaryzm] pisowsko orlenowska cenzurę w tym temacie :))

B
Benek
21 kwietnia, 9:14, lech:

Potwierdzam o rzeczniczce. Dla mnie to zakłamana osoba, która firmuje działania przestępcze SG z pychą, która jeszcze bardziej odstręcza od pisowskich wopistów.

Niedouczony gimbusie zanim zaczniesz komentować, zastanów się 2 razy.

Wróć na i.pl Portal i.pl