Koniec poprzedniego i początek tego tygodnia to mroźne temperatury w całym kraju. Automatycznie przełożyło się to na jakośc powietrza, która jest bardzo zła. W niektórych miejscowościach normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone ponad 10-krotnie.
Polskie miasta wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych na świecie
W Warszawie i okolicach w poniedziałkowy poranek na mapach pokazujących jakość powietrza nigdzie nie pojawił się kolor zielony. -W Warszawie odnotowaliśmy dzisiaj wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć poziom alarmowy (100 ug/m3). W miarę możliwości unikajmy aktywności fizycznej i przebywania na dworze, a także wietrzenia pomieszczeń- poinformowała za pośrednictwem Twittera Karolina Gałecka, rzecznik prasowy stołecznego ratusza.
Piotr Woźny, który jeszcze niedawno pełnił funkcję szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, napisał z kolei, że "aby przestało świecić na czerwono, trzeba zakazać ogrzewania domów węglem. - Jeśli mamy ulgę termomod w PIT, skoro działa program Czyste Powietrze i skoro ułatwiono dostęp do STOP SMOG, to może rzeczywiście wprowadzić taki zakaz np z początkiem 2030?- dodał.
Jednak źle wypadamy także w zestawieniu krajów europejskich. - Polska dziś na tle Europy. W sumie to prawie jak każdego innego zimowego dnia, kiedy setki tysięcy kominów pluje węglem #smog w nasze płuca" - czytamy na profilu ZaglebieAlarmSmogowy na Twitterze.
W rankingu, w pierwszej "10" najbardziej zanieczyszczonych miast oprócz Warszawy, znalazł się także Wrocław. Jakby tego było mało, to spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, aż 33 to miasta polskie.
