Śnięte ryby w rzece Nielbie w Wągrowcu. "Nie należy popadać w panikę" [ZDJĘCIA]

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
W stolicy powiatu wągrowieckiego odkryto śnięte ryby, unoszące się na rzece Nielbie. Sprawę jako pierwszy nagłośnił w mediach społecznościowych wągrowczanin Jacek Paczesny. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W stolicy powiatu wągrowieckiego odkryto śnięte ryby, unoszące się na rzece Nielbie. Sprawę jako pierwszy nagłośnił w mediach społecznościowych wągrowczanin Jacek Paczesny. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Jacek Paczesny
Jeden z mieszkańców Wągrowca sfotografował śnięte ryby na rzece Nielbie. Na miejscu pojawiła się policja i przedstawiciele WIOŚ. Co ustalono?

W stolicy powiatu wągrowieckiego odkryto śnięte ryby, unoszące się na rzece Nielbie. Sprawę jako pierwszy nagłośnił w mediach społecznościowych wągrowczanin Jacek Paczesny.

- Mamy niestety swoją Odrę w Wągrowcu. Około godziny 17 pojawiły się na Nielbie padłe ryby mnóstwo narybka, ale też duże okazy. Poza policją do tej pory mimo powiadomienia nie pojawił się nikt z sanepidu. Podobnie było na Odrze - napisał w poście na Facebooku.

Wągrowczanin wyjaśnia, że zdjęcia, które zamieścił, zostały wykonane na Nielbie, niedaleko nowobudowanej ścieżki rowerowej.

Śnięte ryby w Wągrowcu. Co na to policja?

Informację o zgłoszeniu potwierdził nam rzecznik policji w Wągrowcu Dominik Zieliński. Jak wyjaśnia, policja została poinformowana o martwych rybach w czwartek 18 sierpnia, około godziny 17. Z informacji, jakie przekazał nam przedstawiciel policji wynika, że na miejscu ujawniono kilkanaście sztuk śniętych ryb, w tym m.in. płocie, szczupaki i narybek.

O odkryciu zostały powiadomione odpowiednie służby - wągrowiecki sanepid, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu i w Pile.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Pile o śniętych rybach w Wągrowcu

Przybyli na miejsce inspektorzy WIOŚ Piła pobrali próbki do badań. W piątek rano skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Inspektoratu, w celu uzyskania informacji.

Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie telefonicznej od pracownika WIOŚ, przybyli na miejsce inspektorzy stwierdzili bardzo niski stan wody i brak przepływu w rzece. Stwierdzono także niski poziom tlenu, przez co ryby zaczęły się dusić. Jak wyjaśnił nam inspektor, przy tak wysokich temperaturach jest to zjawisko naturalne i nie należy popadać w panikę. Dodatkową przeszkodą jest bardzo gęsto porośnięte koryto rzeki, w którym ryby nie mają możliwości normalnie żyć.

Czytaj też: Tragedia ekosystemu Odry. Ekspert: Jego odbudowa potrwa wiele lat i będzie bardzo kosztowna

Na miejsce przybył także burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt, który w rozmowie telefonicznej poinformował nas, że inspektor z WIOŚ, po pobraniu próbki, poinformowała go o bardzo niskim stanie wody i braku tlenu w rzece.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej o śniętych rybach informował również portal oborniki.naszemiasto.pl. Unoszące się na wodzie ryby zauważono na Wełnie w Rogoźnie. W tym przypadku także niezwłocznie podjęto działania w celu ustalenia, dlaczego do tego doszło. Jak tłumaczył burmistrz Rogoźna, w tym przypadku przyczyną śnięcia ryb także może być wysoka temperatura i zbyt niski poziom wody.

Zobacz więcej zdjęć śniętych ryb w Wągrowcu:

W stolicy powiatu wągrowieckiego odkryto śnięte ryby, unoszące się na rzece Nielbie. Sprawę jako pierwszy nagłośnił w mediach społecznościowych wągrowczanin Jacek Paczesny. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Śnięte ryby w rzece Nielbie w Wągrowcu. "Nie należy popadać ...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śnięte ryby w rzece Nielbie w Wągrowcu. "Nie należy popadać w panikę" [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl