Śnieżne grzybobranie. Rydze, kanie i kurki pod koniec listopada 2024 r.
Natura zaskakuje. Jednego dnia śnieg i minus 3 stopnie Celsjusza, a następnego 15 stopni Celsjusza na plusie i po śniegu pozostało praktycznie wspomnienie.
Taka aura to też ogromna niespodzianka w lesie, w okolicy Pomiłowa - gm. Sławno. Otóż 25 listopada 2024 r. trafiają się jeszcze rydze spod śniegu, czy też kania lub kurki. Czyli końcówka listopada po mrozie zadziwia ciepłem i grzybami. Zobaczcie je na zdjęciach.
- Rydze mogły przetrzymać ostatnie mrozy. Kanie mają słabą odporność na zimno i znalezienie takiego grzyba pod koniec listopada to bardzo duże zaskoczenie. Kurki? Czasami się trafiają w listopadzie, ale generalnie powinno już być po sezonie grzybowym - komentuje Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno.
Warto wiedzieć o rydzach
Rydze to najsmaczniejsze grzyby polskich lasów. Jak je rozpoznać? Rydze mają blaszki w kolorze pomarańczowym, a gdy się je uszkodzi to zielenieją. Charakterystyczną cechą rydza jest to, że wydziela on pomarańczowy sok, który barwi ręce. Np., gdy rydza zerwiemy i odetniemy kawałek trzonu.
Uwaga - jeśli nie zbieraliście nigdy rydzów, to nie próbujcie na własną rękę, gdyż do tych grzybów są inne podobne. Mowa o mleczaju wełniance.
Zobacz też: