Jak egzekwowanie przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium będzie wyglądało w praktyce?
- Szefowa kazała nam sprawdzać dowody młodocianych klientek. Jednak przeważnie odwiedzają nas osoby dorosłe - mówi pracownica „Słonecznej Laguny” z gdańskiej dzielnicy Chełm.
- Do nas w ogóle nie przychodzą młode osoby. Cieszymy się, że w ramach tej ustawy w ogóle nie zamknięto takich miejsc - komentuje właścicielka jednego z solariów w Tczewie.
Kontrole w solariach. Jakie grożą kary?
Solaria będą teraz również bardziej szczegółowo kontrolowane przez sanepid.
Będą sprawdzane na podobnej zasadzie, na jakiej obecnie kontrolowane są sklepy sprzedające alkohol. Za udostępnienie łóżka opalającego dziecku będzie grozić kara od 1000 zł do 50 tys. zł.
- Solaria były i są kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną w zakresie bieżącego nadzoru sanitarnego. Nowy przepis wprowadza tylko dodatkowe obszary do wykonywanych kontroli - mówi nam Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku.
Państwowa Inspekcja Pracy nadal będzie nadzorować m.in. przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Lekarze: Solaria bardziej szkodliwe niż słońce
Przypomnijmy, że o prawny zakaz dla nieletnich od 2009 roku apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka - Marek Michalak.
- Przepisy są ważne, ale równie istotna jest profilaktyka i edukacja. Teraz powinniśmy skupić uwagę właśnie na edukacji, by uświadamiać, zarówno dzieciom i młodzieży, ale też dorosłym, jak dbać o zdrowie i unikać niepotrzebnego ryzyka - uważa Marek Michalak.
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są właśnie dzieci i młodzież. Ultrafiolet nie tylko przyspiesza starzenie się skóry.
Lekarze nie pozostawiają złudzeń. - Solaria są zdecydowanie bardziej szkodliwe niż słońce - mówiła w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” dr hab. n. med. Aneta Szczerkowska-Dobosz z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przeczytaj całą rozmowę z dr hab. n. med. Anetą Szczerkowską-Dobosz
Zwróciła też uwagę na to, że jakość techniczna wielu urządzeń jest zła, a personel często jest nieprzeszkolony. W mało którym solarium dobiera się dawkę ultrafioletu do fototypu skóry klientki.
Obecnie do Poradni Dermatologicznej przy UCK przychodzą młode osoby, u których diagnozujemy nieczerniakowe nowotwory skóry.
- O ile jeszcze dziesięć, dwadzieścia lat temu nie obserwowaliśmy nowotworów skóry w młodszych grupach wiekowych, to obecnie do Poradni Dermatologicznej przy UCK przychodzą młode osoby, u których diagnozujemy nieczerniakowe nowotwory skóry. Jest to niezwykle niepokojące zjawisko - powiedziała dr hab. n. med. Aneta Szczerkowska-Dobosz.
- Wiemy, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, dziesięciokrotnie zwiększyła się zapadalność na czerniaka - powiedział w "Dzień Dobry TVN" Marcin Ambroziak. - W dziesięć minut na solarium dostajemy takie samo zabarwienie skóry jak po dwu tygodniowych wczasach, więc ta skóra musi być usmażona - dodał dermatolog.
Zobacz wideo: Co powoduje zbyt częste korzystanie z solarium?
[Dzień Dobry TVN]
Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!
