Mimo objawów kryzysu gospodarczego, mamy nadal rynek pracownika
Badania Antal objęły 1046 specjalistów i menedżerów i zostały przeprowadzone między 30 czerwca a 18 lipca 2022. Raport potwierdza, że liczba ofert pracy dla specjalistów i menedżerów wciąż się zwiększa. Obecnie otrzymują oni przeciętnie 8 propozycji pracy rocznie - w porównaniu pięcioma w 2021 roku. Napaść Rosji na Ukrainę nie spowodowała zatem spadku zapotrzebowania firm na nowych pracowników, a pandemia i związane z nią restrykcje gospodarcze wywołały tylko przejściowe problemy, z których większość firm szybko się otrząsnęła.
Na topie najbardziej pożądanych pracowników utrzymują się specjaliści i menedżerowie IT. Dołączyli do nich przedstawiciele administracji oraz fachowcy HR. Ci ostatni awansowali do elity właśnie z powodu chronicznego braku pracowników - aby pozyskać specjalistów i menedżerów, zwłaszcza o pożądanych kompetencjach, trzeba ich aktywnie i profesjonalnie szukać i rekrutować na trudnym rynku. Michał Borkowski z Antal Finance & Accountancy przewiduje, że wysoka liczba kierowanych do specjalistów i menedżerów ofert pracy utrzyma się w najbliższych miesiącach.
Odsetek specjalistów i menedżerów aktywnie poszukujących pracy zwiększył się w porównaniu z zeszłym rokiem aż o 18 p.p. - do 48 procent. Ponadto prawie połowa ankietowanych pozostaje otwartych na oferty pracy, ale nie podejmuje konkretnych działań w tym zakresie. Spadł natomiast odsetek tych, którzy pracy nie poszukują i/lub ignorują oferty (tych ostatnich pozostało jedynie 7 procent, wcześniej ów odsetek sięgał 16 proc.). Co ciekawe, oferty pracy przegląda również 49 proc. tych, którzy przyznali w ankiecie Antal, że w ostatnim roku ich sytuacja zawodowa „raczej się poprawiła”.
Jednym z głównych powodów poszukiwań nowego zajęcia są rosnące koszty życia związane z inflacją i wysokimi stopami procentowymi. Kandydaci oczekują podwyżki swojego uposażenia średnio o 20, a ostatnio 30 proc., przy czym samo wyższe wynagrodzenie jest w stanie skutecznie zmotywować do zmiany pracy jedynie połowę badanych. Kluczowym argumentem za zmianą miejsca zatrudnienia jest jakość zarządzania firmą. Złe zarządzanie doprowadziło do odejścia z firmy aż 53 proc. badanych. Pokazuje to, jak istotna jest odpowiednia współpraca i komunikacja z pracownikami oraz jak wiele zależy od trybu pracy, stylu zarządzania i kultury organizacyjnej. Praca w złej atmosferze narażająca pracowników na stres - w opinii większości respondentów - nie jest warta żadnych pieniędzy.
Maryla Aftanasiuk Lisiecka z Antal Sales & Marketing Przyszłość komentuje, że mamy w tej chwili do czynienia z dwiema przeciwstawnymi tendencjami: z jednej strony pracownicy chętnie sprawdzają oferty nowej pracy, by zobaczyć możliwości poprawy warunków zatrudnienia, a z drugiej pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne i zapowiedzi spowolnienia gospodarczego, a nawet recesji, mogą zwiększać znaczenie stabilizacji i bezpieczeństwa, a więc ograniczać skalę poszukiwań nowej pracy i rezygnacji z dotychczasowej.
Kraków. Ceny w sklepach skrajne różne: od 324 do prawie 460 ...
Mniejsza aktywność kobiet na rynku pracy
Zarówno ogólnopolskie, jak i małopolskie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) pokazują znacznie większą bierność zawodową kobiet niż mężczyzn. Zdecydowana większość mężczyzn w wieku od 15 do 80 lat pracuje zawodowo, natomiast w przypadku kobiet jest to mniejszość, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na wsi.
Raport Antal również obrazuje to zjawisko: aktywnie szuka pracy 51 proc. specjalistów i menedżerów i tylko 44 procent specjalistek i menedżerek. W rozmowach o pracę raz w roku lub częściej bierze udział 66 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet. Kobiety awansują średnio 2,8 razy w swojej karierze, a mężczyźni średnio 3,6 razy.
Opisane tu zróżnicowanie aktywności tłumaczy także, dlaczego kobiety specjalistki i menedżerki zarabiają mniej od swych męskich odpowiedników: jest powszechnie wiadome, że najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie podwyżki wynagrodzenia jest zmiana pracodawcy. Taka zmiana wymaga jednak większej aktywności na rynku pracy i znacznej otwartości na nowe propozycje. Z powodów głównie społecznych, kulturowych, kobiety generalnie bardziej cenią sobie jednak stabilność i są bardziej lojalne wobec pracodawcy. Ceną tego są właśnie niższe zarobki.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia dwóch odcinków zakopianki. Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
