Spotkanie Andrzej Duda – Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO podziękował Polsce

Adam Kielar
Andrzej Duda i Jens Stoltenberg spotkali się w środę w kwaterze głównej NATO.
Andrzej Duda i Jens Stoltenberg spotkali się w środę w kwaterze głównej NATO. PAP/EPA/Olivier Matthys / POOL
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował Polsce i prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie, jakiego Warszawa udziela Sojuszowi oraz Ukrainie, broniącej się przez rosyjską inwazją. Środowe spotkanie w kwaterze głównej Paktu to pierwszy punkt na długiej liście rozmów z najważniejszymi europejskimi przywódcami, które czekają polskiego prezydenta w tym tygodniu.

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej

– Dziękuję za pańskie osobiste zaangażowanie na rzecz NATO, a także tego, by Europa i Ameryka Północna były bliżej. Dziękuję również za tak silne wsparcie dla Ukrainy w tym krytycznym czasie – powitał polskiego prezydenta sekretarz generalny NATO.

– Polska wnosi ogromny wkład do NATO. Jesteście gospodarzem jednej z grup bojowych, wydajecie ponad 2 procent PKB na obronność i inwestujecie w rozwój waszych możliwości – mówił Stoltenberg.

Jak podkreślił, jednym z tematów rozmów z prezydentem Dudą była wojna na Ukrainie w przededniu pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji.

– Polska odgrywa ogromną rolę w wysiłkach na rzecz wsparcia Ukrainy – zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Jak dodał, obaj politycy rozmawiali także o roli Białorusi w toczącej się wojnie, która w ten sposób pogłębia swoją integrację polityczną z Rosją. Zapewnił też o tym, że NATO nie zostawi Polski w krytycznej sytuacji.

– NATO będzie bronić każdego centymetra terytorium Polski i całego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył Stoltenberg.

Andrzej Duda po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem

Polski prezydent zapowiedział, że w Polsce w najbliższym czasie będzie się bardzo dużo działa w kwestii polityki zagranicznej.

– Spodziewamy się wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, w trakcie której odbędzie się (z jego udziałem) spotkanie tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki – zaznaczył Duda.

W imieniu Polski oraz sprawującej przewodnictwo w B9 Słowacji, polski prezydent osobiście zaprosił Stoltenberga na to spotkanie. Tematem ma być przede wszystkim bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, także w perspektywie zbliżającego się szczytu całego Sojuszu, który odbędzie się w Wilnie.

– Wyraziłem nasze nadzieje i oczekiwania na temat stworzenia nowych planów bezpieczeństwa dla naszej części Europy, nie tylko Polski, ale również między innymi krajów bałtyckich i pozostałych państw wschodniej flanki – zaznaczył prezydent.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dodał, że Polska będzie zabiegać o zwiększenie liczby żołnierzy należących do sił szybkiego reagowania Sojuszu, a także o dalsze inwestycje w infrastukturę.

– Chcielibyśmy, aby na wschodniej flance powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia NATO, tak by ten sprzęt był tam gromadzony i był w dyspozycji sił sojuszu, które tam stacjonują – mówił Andrzej Duda.

Ofensywa dyplomatyczna prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że przed zbliżającą się rocznicą rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i związaną z nią wizytą w Polsce prezydenta USA (Joe Biden ma odwiedzić nasz kraj w dniach 20-22 lutego), zamierza przeprowadzić „ofensywę dyplomatyczną”.

Po wizycie w kwaterze głównej NATO, która miała miejsce w środę i była pierwszym aktem tej „ofensywy”, prezydent wybiera się na Wyspy Brytyjskie. W czwartek odwiedzi Londyn, gdzie będzie przebywał do piątku. Ma tam spotkać się z premierem Zjednoczonego Królestwa, Rishim Sunakiem, a także z królem Karolem III.

Kolejnym punktem na liście prezydenta jest 59. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Zaplanowano tam także spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego, tzn. przywódców Polski, Francji i Niemiec. W piątek po południu Andrzej Duda, Emmanuel Macron oraz Olaf Scholz będą rozmawiać między innymi o wsparciu dla Ukrainy oraz wzmacnianiu wschodniej flanki NATO.

Z kolei w sobotę ma nastąpić spotkanie z prezydentem-elektem Czech – Petrem Pavlem oraz premierem Norwegii Jonasem Gahrą.

od 16 lat

lena

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl