Niemcy pod presją ws. czołgów dla Ukrainy
„Leopard 2 to najczęściej używany czołg bojowy w Europie. Istnieją wystarczające możliwości konserwacji i wystarczająca ilość amunicji” – powiedział niemieckiemu portalowi t-online polityk partii Zielonych, szef parlamentarnej komisji europejskiej Anton Hofreiter. „Dlatego oczywiste jest, aby zwrócić się teraz do naszych europejskich partnerów i wspólnie dostarczyć Ukrainie Leopardy” – dodał.
Hofreiter zaznaczył, że Polska i inni sojusznicy dali już jasno do zrozumienia, że są gotowi do dostaw. Przekazanie Challengera 2, to – jego zdaniem – „kolejny ważny krok we wspieraniu Ukrainy”.
O przemyślenia w urzędzie kanclerskim apelowała też przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann. „Dostawa czołgów Challenger, to kolejne zbliżenie naszych krajów partnerskich do rzeczywistości” – powiedziała t-online polityk partii FDP.
Podkreśliła też, że „Marder mógł być tylko pierwszym krokiem”. „Po Marderze musi pójść Leopard, aby Ukraina mogła skutecznie bronić się przed brutalną rosyjską wojną napastniczą” – powiedziała.
Wielka Brytania przekaże Challenger 2
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w sobotę poinformował w rozmowie telefonicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o planach przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2.
Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem, który przekaże Ukrainie czołgi zachodniej produkcji, o co władze w Kijowie od dawna zabiegały.
Zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy
W środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda przekazał, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Podkreślił, że „przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa”. Prezydent wskazał, że chodzi o to, by taka koalicja przekazała łącznie taką liczbę czołgów, by łącznie stanowiły one istotną siłę bojową – jak wskazał, chodzi o brygadową grupę bojową.
Źródło:
