Sprawa Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA wraca do sądu. Jest decyzja Sądu Najwyższego

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA.
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA. fot. Adam Jankowski/Polska Press
Sprawa Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA została skierowana do ponownego rozpatrzenia. Sąd Najwyższy uchylił umorzenie. Politycy zostali kilka lat temu skazani w pierwszej instancji i ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jest już odpowiedź z Kancelarii Prezydenta.

- Sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w polskim porządku prawnym jest wyłączną domeną sądów powszechnych i Sądu Najwyższego - zaznaczył w ustnym uzasadnieniu wtorkowego wyroku SN sędzia Piotr Mirek.

Dodał, że w ramach sprawowania tego wymiaru sprawiedliwości sądy mają prawo do dokonywania wykładni przepisów prawa, ustaw i konstytucji.

- Orzeczenie SN jest zdumiewające; zapadło w absolutnej kontrze do stanu prawnego. Prerogatywą prezydenta jest stosowanie aktu łaski; to uprawnienie osobiste, co oznacza, że żaden sąd nie ma prawa kontrolowania wykonania prerogatywy - oceniła Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Wraca sprawa byłych szefów CBA. Kamiński i Wąsik znowu przed sądem

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego (dziś - szefa MSWiA) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceszefa MSWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA.

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych.

Ułaskawienie prezydenta i dalsze losy sprawy Kamińskiego

W marcu 2016 r. Sąd Okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę. Kasację od wyroku złożyli do SN złożyli oskarżyciele posiłkowi.

Sąd Najwyższy długo nie zajmował się sprawą, ze względu m.in. na spór kompetencyjny wniesiony do Trybunału Konstytucyjnego przez marszałka Sejmu. W 2017 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę odnoszącą się do kwestii prawa łaski.

Kilka dni temu, kiedy orzeczenie związane z tą sprawą i sporem kompetencyjnym wydał Trybunał Konstytucyjny. TK orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP, wywołującą ostateczne skutki prawne, a SN nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.

[polecany]24946547[/polecany]

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

wu

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl