Srebrny medal drużyny florecistek na zakończenie szermierczych mistrzostw Europy

Łukasz Konstanty
Mistrzostwa Europy w szermierce, które odbywały się w Bazylei, przyniosły polskiej drużynie florecistek srebrny medal. W finale Polska musiała uznać wyższość reprezentacji Włoch, przegrywając 27:45. Ogółem Biało-Czerwoni zakończyli mistrzostwa z trzema medalami - srebrnym oraz dwoma brązowymi.

Finał pod dyktando Włoszek

Włoskie florecistki, uznawane za faworytki finału, potwierdziły swoją klasę. W ich składzie znalazły się zawodniczki z czołówki światowego rankingu - Martina Favaretto (2. miejsce w rankingu), Alice Volpi (3. miejsce) oraz Arianna Errigo (4. miejsce).

Polska ekipa, mająca w swoich szeregach Julię Walczyk-Klimaszyk, plasującą się na siódmym miejscu światowego rankingu, miała nadzieję na zaciętą rywalizację. Niestety, już pierwsze starcie, w którym nasza najlepsza florecistka przegrała z Volpi 2:5, pokazało przewagę Włoszek, która tylko rosła w kolejnych rundach, czego efektem był końcowy wynik 27:45 na korzyść Włoch.

• Julia Walczyk-Klimaszyk - Arianna Errigo 7:5

W drodze do finału, polska drużyna pokonała Ukrainę 28:22 oraz Francję 41:40, a kluczowe zwycięstwo w półfinale odniosła Walczyk-Klimaszyk, która w decydującym momencie odwróciła losy meczu.

Pierwszy medal drużynowy po latach

Srebrny medal zdobyty przez polskie florecistki jest pierwszym tak dużym sukcesem w drużynowych zawodach od 2006 roku. Wówczas polska ekipa zdobyła brąz.

W niedzielę o medale rywalizowali również szabliści, jednak w rywalizacji drużynowej zajęli 10. miejsce. Podczas tych mistrzostw Europy Polska zdobyła łącznie trzy medale: srebro dla drużyny florecistek oraz dwa brązowe medale - indywidualnie dla Walczyk-Klimaszyk (floret) i Zuzanny Cieślar (szabla).