Stanisław Kania urodził się w 1927 roku we Wrocance koło Jasła. W czasie wojny walczył w Batalionach Chłopskich. W 1945 roku został członkiem Związku Walki Młodych i Polskiej Partii Robotniczej. Ukończył m.in. szkołę partyjną przy KC PZPR oraz liceum dla pracujących. Przez całe życie związany był z partią pracując m.in. jako sekretarz Warszawskiego Komitetu Wojewódzkiego, sekretarz KC i członek Biura Politycznego. Z ramienia partii nadzorował m.in. milicję, służbę bezpieczeństwa i wojsko.
Od 6 września 1980 roku do 18 października 1981 roku Stanisław Kania pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR. Objął stanowisko po odsuniętym od władzy Edwardzie Gierku i jego ekipie. Na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego Kanię odwołano, a jego miejsce zajął Wojciech Jaruzelski. Nie oznaczało to jednak końca jego partyjnej kariery, bo w latach osiemdziesiątych był m.in. we władzach Frontu Jedności Narodu, a także członkiem Rady Państwa. Od 1972 do 1989 roku Stanisław Kania był też posłem na Sejm PRL.
W 2008 roku Stanisław Kania obok generałów Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka zasiadł na ławie oskarżonych w procesie przeciwko tym, którzy w grudniu 1981 roku wprowadzili w Polsce stan wojenny. Były przywódca PZPR oskarżony był o udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym jako członek grupy, która przygotowywała wprowadzenie stanu wojennego. Groziło mu osiem lat więzienia, jednak w 2012 roku sąd zdecydował o jego uniewinnieniu. Podczas procesu Kania podkreślał, że był przeciwny wprowadzeniu stanu wojennego i opowiadał się za politycznym rozwiązaniem sytuacji w kraju.
"Gazeta Wyborcza", która jako pierwsza podała informację o śmierci Stanisława Kani pisze o zapaleniu płuc jako przyczynie śmierci.
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
