Starogard Gdański. Osadzeni w areszcie są zatrudniani. Co robią? Czym się zajmują? Poznajcie szczegóły

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Program „Praca dla Więźniów” jest realizowany w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim.
Program „Praca dla Więźniów” jest realizowany w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim. pixabay
Starogard Gdański. Zatrudnienie, obok m.in. nauczania, podtrzymywania kontaktów z rodziną i światem zewnętrznym oraz środkami terapeutycznymi, jest jedną z podstawowych i najważniejszych form oddziaływania na osoby pozbawione wolności. Aktualnie w starogardzkiej zatrudnionych jest 143 skazanych. Poznajcie szczegóły.

Podstawowe dane o zatrudnieniu w starogardzkim Areszcie Śledczym

- Obecnie w starogardzkiej jednostce penitencjarnej zatrudnionych jest 143 skazanych, z czego 88 osób wykonuje zadania na rzecz aresztu śledczego pracując w więziennej kuchni, magazynach czy łaźni. Pozostałe osoby świadczą pracę na rzecz kontrahentów – część osadzonych na terenie jednostki, kolejni poza nią. Większość z nich otrzymuje wynagrodzenie za realizację zadań, ale są też osoby , które nieodpłatnie wykonują swoje zajęcia co związane jest np. z działalnością charytatywną - mówi kpt. Kamila Turzyńska, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim.

Program „Praca dla Więźniów”: kiedy został zainicjonowany?

Został zainicjowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2016r. Realizowany przez Służbę Więzienną, celem wsparcia procesu readaptacji społecznej skazanych, w tym w szczególności ich aktywizacji zawodowej. Program obejmuje III filary, które determinują w jego ramach przedsięwzięcia:

  • budowę w jednostkach penitencjarnych hal produkcyjnych,
  • rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy osadzonych na rzecz samorządów,
  • ulgi dla przedsiębiorstw zatrudniających więźniów.

Plusy dla pracodawcy

Osobie pozbawionej wolności, zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin, przysługuje wynagrodzenie zapewniające osiągniecie, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę; przy czym jest ono naliczane proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin. Skazany nie staje się pracownikiem zatrudniającego w rozumieniu prawa pracy, co wiąże się z niezawieraniem indywidualnych umów o zatrudnienie.

Pracodawca zwolniony jest z obowiązku stosowania przepisów prawa pracy (dotyczą go jedynie regulacje z zakresu czasu pracy oraz BHP) oraz odprowadzania składki zdrowotnej za zatrudnianie osadzonych. Ponadto korzyścią jest nieodpłatne ochrony obiektów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie jednostek organizacyjnych Służby Więziennej. Zatrudniający osoby pozbawione wolności ma możliwość wnioskowania o zmianę miejsca i rodzaju pracy lub wycofanie skazanego z zatrudnienia bez zachowania formy i terminów przewidzianych w prawie pracy. Skazani zatrudnieni nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Ponadto atutem jest możliwość dofinansowania działań prowadzących do tworzenia kolejnych miejsc pracy dla osadzonych oraz ochrony już istniejących z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Osobie pozbawionej wolności przysługuje jedynie 14 dni zwolnienia przysługującego po roku nieprzerwanej pracy (brak 26- dniowego urlopu wypoczynkowego). Istnieje możliwość refundacji 35 % wypłaconych wynagrodzeń w formie ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia skazanych.

Kto może zatrudnić osoby pozbawione wolności?

- W ramach zatrudnienia nieodpłatnego uprawnieni są: organizacje non- profit (fundacje, stowarzyszenia), organy administracji publicznej, organizacje pożytku publicznego, instytucje charytatywne. W zakresie zatrudnienia odpłatnego: osoby prowadzące 1- osobową działalność gospodarczą , spółdzielnie; spółki (spółki cywilne, spółki jawne, spółki komandytowe; spółki komandytowo- akcyjne, spółki partnerskie) oraz kapitałowe (spółka akcyjna, spółka z ograniczona odpowiedzialniejszą) i przedsiębiorstwa państwowe - informuje pt. Kamila Turzyńska.

Jak zatrudnić osadzonego?

Aby zatrudnić osadzonego należy wysłać do starogardzkiego Aresztu Śledczego wniosek o zatrudnienie osadzonych z danymi przedsiębiorstwa/ instytucji. Należy wskazać czas planowanych prac i ich zakres. Ponadto określić miejsce pracy i liczbę pracowników. Następnie należy skontaktować się z funkcjonariuszem odpowiedzialnym za zatrudnienie osadzonych. W przypadku obopólnego zaakcentowania umowy wstępnej niezbędne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów np. numeru NIP oraz REGON, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Procedurę kończy podpisanie umowy o zatrudnienie skazanych z Dyrektorem Aresztu Śledczego w Starogardzie Gd.

„Zatrudnieniowiec” , czyli kto?

Funkcjonariusz organizujący zatrudnienie skazanych to ważna postać w dziale penitencjarnym. Do jego zadań należy m.in. planowanie etatów kalkulacyjnych i środków finansowych przeznaczonych na zatrudnienie osadzonych przy pracach porządkowych i pomocnicniczych na rzecz jednostki. Ponadto współpracuje on z innymi funkcjonariuszami w procesie zatrudnienia osób pozbawionych wolności. Przeprowadza szkolenia dla funkcjonariuszy/ osób bezpośrednio nadzorujących pracę osadzonych. Dokonuje analiz, statystyk, prowadzi dokumentację w zakresie zatrudniania osób pozbawianych wolności oraz sporządza stosowne sprawozdania.

Podsumowanie

- Kształtowanie nawyku pracy, aktywizacja zawodowa, kształtowanie umiejętności niezbędnych przy wykonywaniu obowiązków sprawia, iż proces resocjalizacyjny osób pozbawianych wolności jest bardziej efektywny, co przekłada się na ograniczenie powrotności osadzonych do placówek penitencjarnych przy prawidłowym zaadaptowaniu ich do wymogów życia po zakończeniu przez nich odbywania kary pozbawienia wolności - podsumowuje kpt. Kamila Turzyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Starogard Gdański. Osadzeni w areszcie są zatrudniani. Co robią? Czym się zajmują? Poznajcie szczegóły - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl