Spis treści
Jak Polacy oceniają zmiany w ustawie o obronie ojczyzny?
Pierwszym z głównych zagadnień poruszonym w badaniu była kwestia zmian wprowadzonych ustawą o obronie ojczyzny. Ankietowani odpowiadali, wskazując ocenę od 1 do 5, gdzie 5 oznacza bardzo dobrą ocenę, a 1 bardzo złą.
Wszystkie zmiany, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, zostały przyjęte pozytywnie przez Polaków, uzyskując ponad 50 procent ocen 5 i 4. Chodzi o następujące kwestie:
- zwiększenie liczebności wojska do 300 tysięcy - 66% - 5 + 4, 6% - 1
- zwiększenie liczby przeszkolonych żołnierzy rezerwy i stworzenie Polakom możliwości zdobycia i podtrzymania zdolności do obrony ojczyzny - 64% - 5 + 4, 6% - 1
- zwiększenie wydatków na potrzeby wojska z 2% do 3% PKB od 2023 r. - 63% - 5 + 4, 7% - 1
- tworzenie dodatkowych źródeł finansowania - 56% - 5 + 4, 12% - 1
- intensyfikacja ćwiczeń żołnierzy rezerwy - 55% - 5 + 4, 9% - 1
Czy Polacy chcą obowiązkowej służby wojskowej?
Kolejną kwestią było przedstawienie stosunku Polaków wobec wprowadzenia 9-miesięcznej obowiązkowej służby wojskowej. Pytania były rozdzielone na poszczególne grupy społeczne, jednak w każdym przypadku większość głosów była przeciwna takiemu szkoleniu.
W przypadku młodych mężczyzn, którzy nie poszli na studia, czyli wobec służby, która obowiązywała przed 2009 rokiem, negatywnie wypowiedziało się 35% osób (dając ocenę 1) oraz 14% (dając 2). Jedynie prawie co piąta osoba (22%) była za przywróceniem takiego rodzaju służby wojskowej.
Jeszcze gorzej sytuacja wypada wobec obowiązkowej służby wojskowej dla młodych kobiet i mężczyzn po szkole ponadpodstawowej, którzy nie poszli na studia. Wprowadzeniu takiej praktyki sprzeciwiło się 52% głosujących (36% - 1, 16% - 2). Optymistycznie do wariantu podeszło natomiast jedynie 14% ankietowanych.
Najwięcej osób skrytykowało jednak pomysł obowiązkowej 9-miesięcznej służby dla wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku. Tutaj łącznie na "nie" było aż 60% badanych (44% - 1, 16% - 2). Najwyższą ocenę, czyli "zdecydowanie się zgadzam", dało jedynie 12 procent osób.
Jak zaznaczono w badaniu, kobiety częściej niż mężczyźni podchodziły krytycznie do idei wprowadzenia 9-miesięcznej obowiązkowej służby wojskowej.
Czy Polacy są gotowi do obrony ojczyzny?
W badaniu odniesiono się również do toczącej się wojny na Ukrainie. Przeanalizowano, na ile poczucie realnego zagrożenia sprawia, że jesteśmy gotowi myśleć o osobistym zaangażowaniu w działania obronne kraju. Spytano zatem, czy Polacy wyrażają chęć bronienia ojczyzny.
Ponad połowa respondentów - 57 procent - zadeklarowała, że jest gotowa walczyć w obronie Polski w razie ataku militarnego na nasz kraj. Jak zaznaczono, gotowość ta przejawiała się zwłaszcza wśród starszych badanych, a także tych o prawicowych poglądach. Jeśli chodzi o rozłam na płeć - 72 procent mężczyzn wyraża gotowość do walki za kraj, a także 42 procent kobiet.
Uwzględniono również, czy stosunek do obrony ojczyzny jest zależny od napiętej sytuacji na Ukrainie, ale, jak się okazuje, dla większości grupy nie ma to żadnego znaczenia. Aż 60 procent badanych stwierdziło, że ich stosunek do walki za ojczyznę się nie zmienił po wybuchu wojny, a tylko 28% uważa, że ich motywacja wzrosła. 7 procent z kolei jest zdania, że po wybuchu wojny za wschodnią granicą Polski, ich motywacja spadła.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
lena