W dalszym ciągu dochodzi do prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Straż Graniczną w dalszym ciągu nielegalni migranci próbują przedzierać się przez granicę polsko-białoruską. Minionej doby było to 13 cudzoziemców, a zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez pograniczników z Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała Straż Graniczna na platformie X.
"Cudzoziemcy próbowali uszkadzać barierę, po przybyciu patroli służb polskich, wszyscy cofnęli się na Białoruś" - dodano w komunikacie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Ile prób nielegalnego przekraczania granicy odnotowano w 2023 roku?
Jak przekazała Straż Graniczna, od początku stycznia odnotowano ponad 80 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Podkreślono, że jest to dużo mniej takich zdarzeń niż w minionych miesiącach. Znaczny spadek został odnotowany już w grudniu, kiedy - według przekazywanych przez Straż Graniczną informacji - dosżło do ok. 450 prób przekroczenia granicy. W 2023 roku prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy było blisko 26 tys.
W utrzymaniu bezpieczeństwa na granicy pomaga stalowa zapora
W 2022 roku na długości 186 kilometrów granicy z Białorusią została zbudowana stalowa bariera o wysokości 5,5 metra. Stanowi ona kluczowy element systemu zabezpieczeń mającego na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dodatkowo, na odcinku 206 kilometrów tej granicy zainstalowano kompleksowy system kamer i czujników, który obecnie jest w pełni wykorzystywany przez polskie służby graniczne.
W listopadzie zeszłego roku Straż Graniczna dokonała wyboru wykonawcy do budowy elektronicznej zapory wzdłuż granicy z Białorusią, na obszarze województwa lubelskiego, nad rzeką Bug. Cała inwestycja, o wartości 280 milionów złotych, będzie finansowana głównie ze środków unijnych. Planuje się stworzenie zabezpieczeń na odcinku o długości 172 kilometrów, z montażem około 4,5 tysiąca kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, oraz 1,8 tysiąca słupów kamerowych. Centrala monitoringu będzie zlokalizowana w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
Na rzekach granicznych powstanie zapora elektroniczna
Zgodnie z przekazywanymi informacjami bariera elektroniczna ma również powstać na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka w woj. podlaskim. Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska przekazywała Polskiej Agencji Prasowej, że w przetargu (ograniczonym) wybrano już wykonawcę. Zabezpieczenie na rzekach w Podlaskim Oddziale SG ma budować firma Sprint SA z Olsztyna (SG rozstrzygnęła przetarg w połowie stycznia 2024 r). Planowana bariera ma powstać na 47-kilometrowm odcinku granicy.
W informacjach o rozstrzygnięciu przetargów nie ma kwot, jakie zaproponowały firmy. Michalska powiedziała, że umowy z tymi firmami mają być zawarte wkrótce.
Źródło:
