- Byłoby to upamiętnienie tragicznego wydarzenia, a jednocześnie oddanie czci przez mieszkańców tym, którzy zginęli niemal osiem lat temu - argumentuje pomysłodawca.
Suwalczanin sugeruje, aby nazwę nadać odcinkowi drogi, która przecina ulicę Antoniego Patli i łączy się z ul. Jerzego Antoniewicza.
- To jeden z pomysłów - zastrzega. - Ale równie dobrze może to być ulica w innym rejonie miasta. Tym bardziej, że w ostatnim czasie sporo ich powstaje.
Zobacz też Dom pomocy społecznej "Kalina" w Suwałkach. Chorzy mają 5 km do parkingu
Ząbkiewicz mówi, że w kraju są już ulice o nazwie Katastrofy Smoleńskiej, ale bez członu określającego datę. W jego ocenie, nie warto jej pomijać, bo będzie pełnić rolę edukacyjną. Wskazywać przyszłym pokoleniom rok tragedii.
- Nazwa będzie czytelniejsza - precyzuje rozmówca. - Gdyby, nie daj Boże, doszło kiedyś do innej tragedii to nie trzeba byłoby zastanawiać się, o którą chodzi.
Pismo w sprawie nadania nazwy Ząbkiewicz skierował kilka dni temu do rady miasta. Jej przewodniczący Zdzisław Przełomiec już podjął pewne działania.
Katastrofa smoleńska. Nocna ekshumacja Justyny Moniuszko (zdjęcia, wideo)
- Rozmawiałem z pomysłodawcą, aby doprecyzować szczegóły - tłumaczy. - Jakie? Np. zastanawiam się, czy nie należy dopisać ofiar katastrofy, bo przecież nie chcemy upamiętnić faktu tylko ludzi. Ale, propozycja jest bardzo interesująca.
Przełomiec zapowiada, że skieruje ją do władz miasta, które z pewnością zajmą się tą sprawą. A ostateczna decyzja w sprawie nadania nazwy leży w gestii radnych.
Ząbkiewicz dodaje, że jeśli radni będą pochylać się nad tą propozycją, to powinni też rozważyć innych patronów, np. Ryszarda Kaczorowskiego, czy prezydenta Ronalda Reagana.
- Byłby to piękny gest wobec narodu amerykańskiego - tłumaczy.
Magazyn Informacyjny 25.01.2018. Studniówki, zamiast mandatu - eskorta na porodówkę, gołoledź w Białymstoku
Te sławne i znane osoby pochodzą z Podlasia! Znacie ich? To ...