Światowej sławy trębacz Tomasz Stańko nie żyje. Miał 76 lat. To on był twórcą hejnału dla Rzeszowa

wt
Krzysztof Kapica
Urodzony w Rzeszowie gigant światowego jazzu zmarł w niedzielę nad ranem w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie.

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 r. w Rzeszowie. Mieszkał tu tylko kilka lat. Edukację muzyczną rozpoczynał w krakowskiej szkole muzycznej w klasie skrzypiec.

W latach 60. stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał album "Astigmatic". W 1968 r. założył własną grupę. Grał m.in. z saksofonistą Januszem Muniakiem. Stańko współpracował z tak wybitnymi muzykami, jak Cecil Taylor, Don Cherry, Gary Peacock, Tony Olexy, Jan Garbarek. Jako lider wydał 37 płyt. Od kilkunastu lat związany był z monachijską wytwórnią ECM, dla której nagrał m.in. płyty "Lontano", "Dark Eyes" i "Wisława".

Stańko był dyrektorem artystycznym festiwalu "Jazzowa Jesień" w Bielsku - Białej. Kompozytor był wielokrotnie nagradzany. Akademia Jazzu w Paryżu przyznała mu nagrodę Europejskiego Muzyka Roku.

Tomasz Stańko na stałe zapisał się na kartach nie tylko światowego jazzu, ale też swego rodzinnego miasta. Genialny trębacz skomponował bowiem aktualny hejnał dla Rzeszowa.

TU PRZECZYTASZ ROZMOWĘ Z TOMASZEM STAŃKO NA TEN TEMAT:
Tomasz Stańko: Mój hejnał Rzeszowa jest frywolny? Bo ja jestem frywolny

Tomasz Stańko gra nowy hejnał Rzeszowa.

Tomasz Stańko gra nowy hejnał Rzeszowa

W 2015 roku Tomasz Stańko otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Rzeszowa.

- Jazz szybko staje się nawykiem. Nic innego w życiu nie robię, granie na trąbce jest moim życiem. Dla mnie najważniejsza w jazzie jest improwizacja, tzn. rola kreatywności w błyskawicznym procesie tworzenia, w procesie równym trwaniu dzieła. Swoiste skojarzenia dźwiękowe, akty wyboru, filozofia błędu. Właściwie tworzę szyfry, które dają mi możliwość improwizacji. To możliwe, bo muzyka jest abstrakcyjna i nawet minimalna zmiana tempa daje całkowicie odmienną frazę. Mam swoje ulubione akordy, które mogę zmieniać tak, by w sekundę przechodziły z liryzmu w furię – mówił Tomasz Stańko w jednym z wywiadów.

PSJ - Polskie Stowarzyszenie Jazzowe na Facebooku napisało: "Z wielkim żalem informujemy, że dziś rano, w Warszawie zmarł po ciężkiej chorobie nasz kolega, członek naszego Stowarzyszenia, Tomasz Stańko. Był światowej sławy trębaczem jazzowym, kompozytorem, liderem zespołów i mentorem wielu młodych muzyków jazzowych.Zaszczytem i przywilejem było znać Ciebie Tomaszu. Będziemy zawsze o Tobie pamiętać!"

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Światowej sławy trębacz Tomasz Stańko nie żyje. Miał 76 lat. To on był twórcą hejnału dla Rzeszowa - Nowiny

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wnuk rzeznika
W dniu 30.07.2018 o 14:41, resoviencis napisał:

R.I.P. Jak mało który, zasłużył na pomnik w Rzeszowie

Moj dziadek byl przed wojna rzeznikiem w Rzeszowie i mial dwie jatki jak to wowczas nazywano sklepy miesne.

Nalezal do CECHU RZEZNIKOW.

Tez byl wazna osobisoscia w Rzeszowie.

Dlaczego jemu nie postawi sie pomnika w Rzeszowie ?

A moze od razu mauzoleum lub na Wawel ?

r
resoviencis

R.I.P. Jak mało który, zasłużył na pomnik w Rzeszowie

h
hiena

umarła osoba o duzych zasługach dla swiatowej kultury.Cześć jego pamięci. Ale wybór rzeszowskiego hejnału , tra,ta,ta ,ta, przypomina trąbkę dawnego pocztyliona,albo jadących do pożaru fajermanów,ośmiesza rzeszowskich decydentów

J
Janusz

czy będzie pochowany w Rzeszowie jako twórca hejnału i rzeszowianin????

Wróć na i.pl Portal i.pl