Święto Chin 2019. Defilada wojskowa i strzały do demonstrantów w Hongkongu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Chiny świętują 70. rocznicę powstania komunistycznego państwa. Była ogromna defilada wojskowa, demonstracja potęgi gospodarczej, protesty w Hongkongu i strzały ostra amunicją oraz obawy wielu przed rosnąca potęgą Kraju Środka.

- Nie ma siły, która mogłaby wstrząsnąć statusem tego wielkiego narodu. Żadna siła nie może powstrzymać narodu chińskiego i jego marszu do przodu – mówił prezydent Chin Xi Jinping, otwierając uroczystości 70. rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej.

Zgodnie z tradycją miał na sobie szary garnitur w stylu przewodniczącego Mao Zedonga i obserwował paradę z tego samego miejsca, w którym Mao ogłosił ustanowienie komunistycznych 1 października 1949 roku.

Cieniem jednak na tych uroczystościach położyły się kolejne demonstracje w Hongkongu, gdzie policja postrzeliła ostrą amunicją jednego z protestujących. Informację podała gazeta dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła. Ranny w klatkę piersiową mężczyzna był przytomny, gdy zabierano go do szpitala. Wedle jednej z lokalnych stacji telewizyjnych do zdarzenia doszło w Tsuen Wan na tzw. Nowych Terytoriach Hongkongu.

Jeśli te informacje potwierdzą się, byłby to pierwszy przypadek postrzelenia manifestanta ostrą amunicją, od momentu, gdy w czerwcu rozpoczęły się w Hongkongu antyrządowe protesty. Wtorkowe demonstracje związane z 70. rocznicą proklamowania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej.

W tym czasie w Pekinie zaczynała się defilada wojskowa. Początek dał przelot helikopterów z flagami partii komunistycznej, państwa i wojska. Kolejność nie była przypadkowa, to znak, jakie są priorytety przywództwa kraju.

Chiny. Defilada wojskowa w Pekinie

Źródło:
RUPTLY

Był to prawdziwy pokaz siły Chin, które w ostatnich dekadach przeszły długą drogę. W defiladzie wojskowej uczestniczyło 15 tysięcy żołnierzy i marynarzy, 200 samolotów, pół tysiąca czołgów, nowe hipersoniczne drony i najnowsze rakiety balistyczne.

Wśród tych ostatnich były pociski Dongfeng 41(DF-41), zdolne ponoć do przenoszenia nawet kilkunastu osobno wycelowanych ładunków jądrowych.

- Chińskie wojsko powinno stanowczo bronić suwerenności, bezpieczeństwa kraju oraz chronić pokój na świecie- dodawał Xi Jinpinga. - Żądna siła nie może wstrząsnąć statusem tego wielkiego narodu.

Na czas uroczystości Pekin był miastem zablokowanym z licznymi zakazami, od używania latawców i wypuszczania gołębi pocztowych po drony, a tych, którzy mieszkali na trasie parady, proszono o opuszczenie domów przed samym świętem.
Najbardziej szczerym i otwartym działaczom partyjnym oraz krytykom zakazano rozmów z zagranicznymi mediami. Wielu z tych, którzy popierali protesty w Hongkongu, musieli obiecać, że nie pojadą tam zaraz po święcie.
Chiny świętowały 70 lat rządów partii komunistycznej i zyskanie przez kraj rangi światowego supermocarstwa. Parada pokazała ogromne możliwości technologiczne, które czynią z Chin lidera i pod tym względem.

Po zakończeniu parady wojskowej na alei Chang’an ruszył ogromny pochód cywilny. Uczniowie, studenci i robotnicy nieśli rekwizyty przypominające sukcesy i polityczne myśli z dawnych czasów. Oddawano hołd założycielowi komunistycznych Chin Mao Zedongowi i ...rowerom, z których znane były Chiny, nim stały się ekonomicznym gigantem.

Xi, który stał się najbardziej wpływowym przywódcą od czasów Mao długo chwalił wzrost gospodarczy Chin i rolę partii w jej wspieraniu.

Obecne święto przypadło jednak na czas, w którym Pekin stoi przed najpoważniejszymi wyzwaniami od 40. święta narodowego w 1989 r., kiedy doszło do masakry protestujących na placu Tiananmen w Pekinie i pogrążyło Chiny w międzynarodowej izolacji.

Dziś wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi zagraża gospodarce Ameryki, jak i Chin, narasta niepokój z powodu agresywnej polityki zagranicznej Kraju Środka. Dochodzą do tego niepokoje w Hongkongu i rosnące poparcia dla antychińskich polityków na Tajwanie.

Xi w swoim wystąpieniu obiecał „utrzymać długoterminowy dobrobyt i stabilność” Hongkongu, mówił też, że rząd jest za polityką, która daje miastu ograniczoną autonomię „jeden kraj, dwa systemy”.

Ale miesiące protestów w Hongkongu i wtorkowe starcia z policją pokazały siłę sprzeciwu wobec jego wizji Chin, dobrobytu gospodarczego bez swobód politycznych. Protesty w Hongkongu rzuciły cień na starannie opracowaną przez Pekin politykę jedności narodowej i władzy.

Działacz z Hongkongu Joshua Wong wezwał na Twitterze do międzynarodowego wsparcia protestujących w tym mieście. -Żadnych uroczystości, tylko demonstracja- mówił, ostrzegając, że Chiny używają Hongkongu, by „machać pazurami w wolnym świecie, aby nasilić ucisk”.

Wyrazem jego słów były dziesiątki tysięcy ludzi, które wyszły na ulice centrum Hongkongu. Byli ubrani na czarno, rozrzucili papierowe pieniądze - tradycyjny obrzęd śmierci. -Ich świętowanie jest jak pogrzeb dla naszego miasta- mówił jeden z demonstrantów.

W Hongkongu oficjalne uroczystości były ograniczone, poranna ceremonia podniesienia flagi była zamknięta dla publiczności. Protestowała mała grupa z hasłami: Nie ma uroczystości narodowych, tylko żałoba narodowa. Koniec reguły jednej partii.

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam była we wtorek w Pekinie. Jako jedna z niewielu kobiet obserwowała paradę z trybuny dla VIP-ów.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl