Święto Niepodległości 2023. Biegi, koncerty, sadzenie drzew i warsztaty tworzenia patriotycznej biżuterii - tak można świętować 11 listopada

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Z okazji Święta Niepodległości w całym kraju odbędą się w sobotę nabożeństwa w intencji ojczyzny i oficjalne obchody z udziałem lokalnych włodarzy. Nie zabraknie imprez sportowych, zwłaszcza biegów terenowych, koncertów pieśni patriotycznych, a nawet warsztatów, na których będzie można wykonywać biżuterię w biało-czerwonych barwach. Polacy będą mogli świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w każdym zakątku naszego kraju.
Sprawdź, jak można świętować 11 listopada w różnych zakątkach Polski.
Sprawdź, jak można świętować 11 listopada w różnych zakątkach Polski. Fot. Adam Jastrzebowski

Święto Niepodległości w Poznaniu

Najbarwniej Dzień Niepodległości będzie obchodzony w Poznaniu, bo tego dnia poznaniacy celebrują nie tylko rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także imieniny ulicy Święty Marcin, jednej z głównych ulic miasta. W tym roku świętowanie imienin ulicy będzie huczniejsze niż w ostatnich latach. Po przerwie wywołanej pandemią oraz generalnym remontem ulic w centrum Poznania ulicą Święty Marcin przejdzie barwny korowód. Poprowadzi go sam święty, który na zakończenie przemarszu odbierze od prezydenta Poznania klucze do bram miasta. Organizatorzy podali, że w korowodzie weźmie udział nawet 300 osób.

Na ulicy-solenizantce przez cały dzień trwać będą atrakcje dla całych rodzin: koncerty, pokazy, warsztaty plastyczne i artystyczne. Gospodarze lokali gastronomicznych mieszczących się przy ulicy Św. Marcin zaproszą na imieninowe menu i specjalną grę miejską.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Rogale świętomarcińskie nieodłącznym elementem

Nieodłącznym elementem imienin jest też kiermasz rogali świętomarcińskich. Tego dnia poznaniacy oraz łakomczuchy spoza miasta zjadają w sumie około 250 ton tego przysmaku. Tradycja wypieków tych rogali w Poznaniu łączy się z dobroczynnością. Zwyczaj pochodzi z końca XIX w. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod jego wezwaniem apelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy, którą według legendy miał zgubić koń św. Marcina.

Bogatsi poznaniacy kupowali rogale, a biedni otrzymywali je za darmo. W kolejnych latach w inicjatywę włączyli się również inni poznańscy cukiernicy i piekarze. Rogale świętomarcińskie, jako produkt o chronionej nazwie pochodzenia w UE, muszą spełniać jasno określone wymagania. Do ich wyrobu należy używać ciasta półfrancuskiego wypełnionego nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. Waga rogala nie powinna przekroczyć 250 gramów.

Święto Niepodległości w woj. kujawsko-pomorskim

W woj. kujawsko-pomorskim Święto Niepodległości będzie smakowało gęsiną. W miejscowości Przysieka koło Torunia, z okazji Święta Niepodległości odbędzie się Festiwal Gęsiny, który jest zwieńczeniem akcji "Gęsina na św. Marcina". Od lat prowadzi ją samorząd województwa. Na uczestników czekać będą stoiska ze świeżymi tuszkami i daniami z gęsiny oraz produktami regionalnymi. Zaplanowano również pokazy kulinarne w wykonaniu m.in. Magdy Gessler i Pascala Brodnickiego połączone z degustacją, konkursy i taneczną biesiadę przy muzyce na żywo w Gęsiej Karczmie.

Msze, festyny i biegi niepodległości

W większości polskich miast z okazji Święta Niepodległości odbędą się msze święte w intencji ojczyzny. Takie nabożeństwo zostanie odprawione m.in. w katedrze na Wawelu, w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, w kieleckiej katedrze, czy archikatedrze lubelskiej. Po mszach odbędą się parady na place, gdzie będą składane kwiaty przez lokalne władze, często z udziałem wojska.

Po oficjalnych obchodach w wielu miastach rozpoczną się festyny i imprezy dla szerszej publiczności. Prym wiodą zwłaszcza biegi terenowe.

W Krakowie, Bieg Niepodległości wyruszy z Błoń, po historycznej trasie liczącej 11 kilometrów. Do rywalizacji zapisało się ponad 2 tysiące zawodników. Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup głowicy przezprzełykowej – sprzętu medycznego niezbędnego do operacji kardiochirurgicznych noworodków.

Bieg Niepodległości organizowany jest także w Katowicach. Nosi on imię Dziewięciu z „Wujka”. Start i meta biegu są przy pomniku Poległych Górników KWK „Wujek”; biegacze biegną do Pomnika Powstańców Śląskich przy katowickim rondzie i z powrotem. W tym roku odbędzie się szósta edycja imprezy, która do 2021 r. odbywała się w grudniu, przy okazji rocznicy pacyfikacji kopalni. Od ub. roku odbywa się ona 11 listopada i nosi nazwę Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka”.

Biegi niepodległościowe odbędą się też w Elblągu, Radomiu, czy Białymstoku, gdzie do udziału w tej imprezie zgłosiło się już ponad 2,7 tys. osób. Zawodnicy pobiegną na symbolicznym dystansie 1918 metrów (trasa zorganizowano w Alei Piłsudskiego), a w biegu głównym na 10 km. Tu trasa przebiegać będzie ulicami: Legionową, Bulwarami Kościałkowskiego, 11 Listopada i Zwierzyniecką; przy tej ostatniej jest na bloku mural wykonany na 100-lecie odzyskania niepodległości. Dzieci pobiegną na trasach od 100 do 600 metrów. Jest też trasa 5,5 km do pokonania pod hasłem "Maszeruję dla Niepodległej" dla osób, które nie biegają, ale lubią spacerować.

Łódzka Manufaktura zaprasza na Piknik Niepodległości

Mniej formalny charakter będzie mieć także Piknik Niepodległościowy w łódzkiej Manufakturze. W tym roku na rynku pojawią się na nim żołnierze stacjonującej w Polsce 3. Dywizji Piechoty U.S. Army oraz ich ponad 54-tonowy czołg Abrams i haubica samobieżna Paladin. Swoją obecność zapowiedzieli też byli żołnierze GROM oraz weterani wojsk powietrzno-desantowych "Czerwone Berety". W sumie będzie można obejrzeć z bliska kilkadziesiąt różnych pojazdów wojskowych i różnego rodzaju służb, a duża część z nich zostanie na rynku aż do niedzieli. Nie zabraknie także pokazów, inscenizacji i wystaw historycznych. W Szczecinie na Wałach Chrobrego pokazane zostaną m.in. transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana i moździerz samobieżny Rak. Przy nabrzeżu zacumuje okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Olsztynie piknik wojskowy odbędzie się na Placu Solidarności.

Koncerty i spektakle patriotyczne

W bardzo wielu miastach zaplanowano także koncerty i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W ten sposób będzie można świętować Dzień Niepodległości na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie zaplanowano 86. Krakowską Lekcję Śpiewania pod hasłem „Radosna niepodległości. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności, zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Filharmonia Zielonogórska zaprasza w sobotę na koncert "Odzyskana Niepodległa" z udziałem śpiewaków, a w niedzielę koncert pt. "Concerto Festivo". W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (kieleckie) odbędzie się koncert w wykonaniu kwartetu smyczkowego Estradi Various, a Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej będzie można zwiedzać bezpłatnie.

W Radomiu podczas wieczoru poetyckiego „Naszej Niepodległej” reprezentanci różnych środowisk działających w tym mieście m.in. przedstawiciele służby zdrowia, policji, straży pożarnej, aktorów, poetów, polityków, spółdzielni mieszkaniowych, ośrodków kultury, ZHP oraz radomskich szkół recytować będą wiersze o tematyce patriotycznej.

W Gorzowie będzie można uczcić Święto Niepodległości ekologicznie - po raz drugi na polu golfowym „Zawarcie” rodzice chcący upamiętnić narodziny swego dziecka będą mogli tam posadzić drzewko opatrzone jego imieniem.

W Szczecinie Urząd Marszałkowski zaprasza najmłodszych mieszkańców do foyer dawnego kina Delfin, gdzie od godz. 11.00 odbywać się będą m.in.: warsztaty tworzenia kokard, składania wiatraczków i biżuterii w barwach narodowych. „W strefie zabaw i animacji będzie można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Narodowego Święta Niepodległości, zakręcić kołem fortuny, pokolorować obrazki i stworzyć patriotyczny kolaż. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku - waty cukrowej” – przekazało biuro prasowe marszałka województwa.

Także w Szczecinie w dawnym kinie Delfin pokazane zostaną trzy seanse nawiązujące tematyką do Polski z czasów walki o niepodległość: „Szaleńcy” w reż. Leonarda Buczkowskiego z 1928 r., „Piłsudski”, w reż. Michała Rosy z 2019 r. i „Szkice z Polski” w reż. Maurice Bekaerta z 1923 r.

Śląskie, wojewódzkie obchody Narodowego Święto Niepodległości odbędą się w sobotę przy Stadionie Śląskim. Rozdawane będą flagi, odśpiewany zostanie Hymn Polski przy akompaniamencie orkiestry górniczej, odbędą się pokazy lotnicze (Grupy Żelazny). Na scenie wystąpią Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Julia Żugaj i Feel. Będzie można zobaczyć wystawę sprzętu militarnego.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rebeka
11 listopada, 8:53, Polak:

Dlaczego nic o walczą[wulgaryzm]h za wolną Polskę ukraińcach? Gdyby nie oni nie było by Polski.

Pomału, ale do celu, bez ni h już była by Rosja radziecką

R
Rebeka
11 listopada, 9:00, .:

Pranie mózgu

No, jak nie rozumiesz to pranko gwarantowane, jak rozumiesz to wiesz:-)

R
Rebeka
11 listopada, 10:44, 10.04.2010r:

ryże z komuchami popychla niemca i ruska obiecują zemstę i represje

Mogą se pogadać, nic nie zrobią, a jak zrobią, to potem my, a im grożą dłuższe więzienia:-)

R
Rebeka
11 listopada, 11:11, 🌈 Europa. Jesteś u siebie:

Tylko patrzeć jak wróci "czekoladowy orzeł" i tęczowe flagi, promowane przez "przygłupa" z Warszawy 🤣

https://wpolityce.pl/polityka/392608-czekoladowy-orzel-i-rozowe-flagi-czyli-tak-fajni-polacy-swietowali-dzien-flagi-z-bronislawem-komorowskim-wideo-zdjecia

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,28606850,parada-rownosci-2022-apel-do-rafala-trzaskowskiego-o-teczowa.html

Alleluja i do przodu, radio Ma[wulgaryzm]a górą, znów wygraliśmy!!!

🌈 Europa. Jesteś u siebie
Tylko patrzeć jak wróci "czekoladowy orzeł" i tęczowe flagi, promowane przez "przygłupa" z Warszawy 🤣

https://wpolityce.pl/polityka/392608-czekoladowy-orzel-i-rozowe-flagi-czyli-tak-fajni-polacy-swietowali-dzien-flagi-z-bronislawem-komorowskim-wideo-zdjecia

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,28606850,parada-rownosci-2022-apel-do-rafala-trzaskowskiego-o-teczowa.html
10.04.2010r
ryże z komuchami popychla niemca i ruska obiecują zemstę i represje
10.04.2010r
ci co wysłali 96 na śmierć mają rządzić ??? NIGDY!!!
10.04.2010r
lemingoza młoda i stary lumpenproletariat zamienili DOBRO na ZŁO
.
Pranie mózgu
S
Stefanq
rogale na margarynie i tęczowy jacuś - oto degrengolada Poznania.
P
Polak
Dlaczego nic o walczą[wulgaryzm]h za wolną Polskę ukraińcach? Gdyby nie oni nie było by Polski.
Wróć na i.pl Portal i.pl