W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podczas której mogliśmy zobaczyć reprezentantów wszystkich rodzajów sił zbrojnych:
- Wojska Lądowe,
- Siły Powietrzne,
- Marynarkę Wojenną,
- Wojska Specjalne,
- Inspektorat Wsparcia,
- Wojska Obrony Terytorialnej,
- Żandarmerię Wojskową,
- Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony, rolę pododdziału honorowego pełni Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a za oprawę muzyczną odpowiada Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Oddane zostały salwy armatnie, odbyła się też defilada pododdziałów.
Święto Wojska Polskiego 2021. Uroczyste obchody
Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się już 14 sierpnia. W sobotę Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył zasłużonym żołnierzom medale - Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wyróżniono także 20 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ratowali zdrowie, życie i dobytek innych osób poza służbą wojskową. Podczas uroczystości szef MON złożył również podziękowania żołnierzom, którzy wspierali służby w walce z koronawirusem.
"O postawie służby mogliśmy się przekonać szczególnie w czasie epidemii, kiedy żołnierze Wojska Polskiego byli wszędzie tam, gdzie byli potrzebni. Myślę, że nikt kto w tym czasie był w szpitalu, w jakimkolwiek szpitalu w Polsce nie mógł przeoczyć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy pomagali i odciążali w ten sposób pracowników cywilnej służby zdrowia, po to żeby pracownicy cywilnej służby zdrowia mogli w pełni poświęcić się obowiązkom związanym z opieką nad pacjentami. Dziękuję za taką postawę" - mówił Mariusz Błaszczak.
W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięty został mural upamiętniający polskich lotników.
W Ossowie odbył się piknik wojskowy, podczas którego można było porozmawiać z żołnierzami Wojska Polskiego, zobaczyć sprzęt wojskowy i spróbować wojskowej kuchni. Ważnym punktem wydarzenia było też spotkanie ze sportowcami-żołnierzami, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W Ossowie pojawili się: szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Małgorzata Hołub-Kowalik, szer. Malwina Kopron, szer. Helena Wiśniewska, mar. Wojciech Nowicki, szer. Tadeusz Michalik i mar. Patryk Dobek.
Święto Wojska Polskiego Warszawa 2021. Program Obchodów
Główne wydarzenia związane z obchodami Święta Wojska Polskiego odbywają się 15 sierpnia w Warszawie. Ze względu na pandemię koranawirusa w tym roku, podobnie jak rok temu, zrezygnowano z organizacji defilady wojskowej.
Defilada wojskowa w Katowicach: Ponad 200 tys. ludzi zobaczy...
Oficjalne obchody rozpoczęły się o godz. 9 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. O godz. 10.30 prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe, a także nominacje generalskie dziewięciu oficerom Wojska Polskiego.
– Bardzo serdecznie gratuluję i ogromnie się cieszę, że w tym tak ważnym dla Wojska Polskiego dniu – Święta Wojska Polskiego, w 101. rocznicę wielkiej Wiktorii Warszawskiej, odbieracie Państwo tak ważne nominacje. To jest święto wielkiego zwycięstwa, święto wielkiego czynu polskiego żołnierza – mówił prezydent.
O 19 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni wojskowych.
Do świętowania zaprasza też Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na 15 sierpnia zaplanowano piknik wojskowy, przygotowano też specjalną wystawę oraz atrakcje dla dzieci i młodzieży, a o godz. 20 pokaz filmu w kinie plenerowym. Muzeum zaprasza odwiedzających w godz. 12-19. Podczas pikniku będzie można zaszczepić się przeciw Covid-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson.
Święto Wojska Polskiego 2021. Utrudnienia, zamknięte ulice, objazdy
W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na utrudnienia. Jak informuje WTP, zmienią się trasy tramwajów i autobusów.
15 sierpnia od godz. 6.00 do 18.00 zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska, Wierzbowa i pl. marsz. J. Piłsudskiego.
Między 11.00 a 11.40 odbędzie się przemarsz pododdziałów wojskowych na trasie: pl. Teatralny – Senatorska – Miodowa – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego.
Autobusy linii: 100, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną skierowane na trasy objazdowe.
W godzinach 13.00 – 14.30 odbędzie się przemarsz uczestników uroczystości na trasie: pl. marsz. J. Piłsudskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego.
Jeśli nie będzie możliwości przejazdu ulicą Świętokrzyską i Al. Jerozolimskimi, na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje linii: 7, 9, 22, 24 i 25 oraz autobusy linii: 100, 106, 109, 111, 116, 117, 127, 158, 171, 180, 222, 503, 504, 507, 517, 518 i 521.
