Po dotarciu konduktu żałobnego na wrocławski Rynek mieszkańcy Wrocławia mogli symbolicznie rzucić garść ziemi do specjalnie przygotowanej trumny oraz wykonać pożegnalny autoportret w lustrze, które w niej umieszczono. Uroczystościom towarzyszyły żałobne pieśni.
- Żal, gniew czy lęk to zrozumiałe emocje, gdy stajemy przed perspektywą pożegnania stabilnego rynku pracy, swobodnego dostępu do żywności, beztroskich wakacji czy bezpieczeństwa naszych najbliższych. Potrzebujemy przepracowania tego procesu żałoby, bo od poruszenia i zaangażowania nas wszystkich zależy, czy będzie to pożegnanie ostateczne – mówi Arkadiusz Wierzba z XR.
Ruch Extinction Rebellion domaga się mówienia opartej o wyniki badań naukowych prawdy o skutkach postępującego kryzysu klimatycznego i podjęcia przez władze natychmiastowych działań.
Podczas uroczystości pogrzebowych na wrocławskim Rynku odczytany został list do prezydenta i Rady Miejskiej Wrocławia z wezwaniem do ogłoszenia Klimatycznego Stanu Wyjątkowego oraz organizacji panelu obywatelskiego. Pod listem, przekazanym 12 lipca władzom samorządowym, podpisało się ponad 50 organizacji pozarządowych i przedstawicieli świata nauki.
- Ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego i panel obywatelski zapewnią mieszkańcom dostęp do rzetelnej i pełnej informacji o zagrożeniach. Pozwolą także na wprowadzenie zmian pozwalających uniknąć tej katastrofy lub zminimalizować jej skutki oraz przygotują nas wszystkich na ekstremalne warunki pogodowe – dodaje Karolina Bielecka z XR.
ZOBACZ TEŻ:
Wrocław: Od września nowe ceny biletów MPK
