Synoptycy ostrzegają: huraganowy wiatr nad Polską. Niż Quiteria zbliża się na Dolny Śląsk

Michał Perzanowski
Jak podają meteorolodzy, na Dolnym Śląsku już we wtorek w ciągu dnia wiatr będzie osiągał prędkość 55–60 km/h, a w nocy nawet 70–75 km/h.
Jak podają meteorolodzy, na Dolnym Śląsku już we wtorek w ciągu dnia wiatr będzie osiągał prędkość 55–60 km/h, a w nocy nawet 70–75 km/h. JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS
Nad Polskę nadciąga głęboki niż atmosferyczny Quiteria, który przyniesie nam silny wiatr, obfite opady oraz spadek ciśnienia. Niemal w całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który miejscowo "może przybrać siłę huraganu". Czy na Dolnym Śląsku będzie bezpiecznie?

Spis treści

Orkan Quiteria nad Polską. Czeka nas gwałtowne załamanie pogody

Niż atmosferyczny nadciąga nad Polskę. Spodziewane ciśnienie wyniesie 975-985 hPa, a to oznacza, że wystąpi bardzo silny wiatr na obszarze niemal całej Polski. Na północy kraju może wiać z prędkością do 120 kilometrów na godzinę.

Kiedy wichura dotrze na Dolny Śląsk?

W poniedziałek (18 listopada) centrum niżu Quiteria znajdowało się się nad wyspami brytyjskimi. Bardzo szybko przemieszcza się jednak na południowy wschód w kierunku Beneluksu. We wtorek (19 listopada) było już nad Niemcami i Polską.

Jak podają meteorolodzy, na Dolnym Śląsku w nocy z wtorku na środę (19/20 listopada) wiatr będzie wiał z prędkością nawet 70-75 km/h. W szczytowych partiach Sudetów spodziewane są ekstremalne warunki – wiatr może osiągnąć zawrotne 160-170 km/h.

- Niż ma przejść przez Polskę w nocy z wtorku na środę i w środę rano. Bardzo mocno powieje w głębi lądu podczas przechodzenia chłodnego frontu układu - do 70-80 km/h, miejscami na zachodzie nawet do 90 km/h - informują Polscy Łowcy Burz.

Model spodziewanych porywów wiatru na terenie Dolnego Śląska.
Model spodziewanych porywów wiatru na terenie Dolnego Śląska.
Ventusky

IMGW wydał ostrzeżenia

IMGW wydał szereg ostrzeżeń meteorologicznych:

  • przed silnym wiatrem,

  • intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem,

  • a także oblodzeniami.

Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie w Sudetach możliwe są opady mokrego śniegu o przyroście pokrywy do 20 centymetrów.

- Warto unikać przebywania na otwartych przestrzeniach, gdzie silny wiatr może stanowić zagrożenie. Osoby starsze, chore oraz dzieci powinny ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu. Należy także regularnie sprawdzać aktualne komunikaty pogodowe i ostrzeżenia - ostrzegają synoptycy.

Niż Pauline na północy i południu Polski. Sypnie śniegiem?

Polska znalazła się również pod wpływem niżu Pauline, który przynosi dynamiczne zmiany pogody. Nad krajem przesuwają się kolejne fronty atmosferyczne, które wprowadzają chłodne i wilgotne powietrze arktyczne.

- To oznacza nie tylko opady deszczu i śniegu, ale także intensywne śnieżyce. Nocami pojawią się przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, miejscami bardzo intensywne - dodają zgodnie meteorolodzy.

Pierwsze zamiecie pojawiły się na wybrzeżu kraju oraz na Podhalu. Na Dolnym Śląsku zaobserwowano opady śniegu jedynie w górskich rejonach.

- W szczytowych partiach Sudetów zachodnich powyżej 900-1000 m n.p.m (Karkonosze, Góry Izerskie) oraz wschodnich (Masyw Śnieżnika) występować będą opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem, okresami przechodzące w drugiej połowie dnia w deszcz - informują synoptycy strony Meteo Alert-Dolny Śląsk.

W tych rejonach woj. dolnośląskiego spodziewane są opady śniegu w najbliższych dniach.
W tych rejonach woj. dolnośląskiego spodziewane są opady śniegu w najbliższych dniach.
Ventusky

Front powinien całkowicie ustąpić w czwartek (21 listopada).

Przeczytaj również:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl