Mieszkańcy Łódzkiego jeżdżą na szczepienia nawet na Mazowsze
77-letnią mieszkankę Głowna skierowano do punktu szczepień... w Radomiu na Mazowszu. To aż 130 kilometrów od jej domu. Seniorka nie była w stanie tam dotrzeć.
Początkowo nic nie zapowiadało takich kłopotów. Gdy przyszła kolej na 70-latków w Głownie nie było już miejsc. Seniorka została więc zapisana na zastrzyk w Łowiczu. To nieco ponad 20 km od domu. - Nie najbliżej, ale byliśmy w stanie zorganizować transport – mówi jej córka.
Jednak seniorka nie dostała esemesa potwierdzającego termin wizyty. Gdy zadzwoniła na infolinię szczepionkową okazało się, że jej terminu nie ma. W zamian zaproponowano jej... szczepienie w Radomiu. To miasto już w województwie mazowieckim. Samochodem jedzie się tam dwie godziny, pociągiem około pięciu godzin, z dwiema przesiadkami: w Łodzi oraz w Warszawie lub Drzewicy.
- Moja mama samodzielnie w żaden sposób do Radomia nie zdołałaby dotrzeć – mówi jej córka.
Załamana seniorka zaczęła więc obdzwaniać przychodnie w swojej okolicy. Okazało się, że w Głownie jednak są wolne miejsca. Dostała się.
Punkty szczepień są praktycznie w każdej gminie w województwie łódzkim, poza kilkoma gminami podmiejskimi, w których i tak pacjenci korzystają na co dzień z przychodni miejskich. Jednak wielu seniorów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości Łódzkiego będzie musiało dojechać do punktu szczepień. Na przykład seniorów z Lipiec Reymontowskich po zajęciu terminów w tamtejszym punkcie kierowano do Skierniewic lub nawet do Brzezin. Dlaczego?
Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ wyjaśnia, że konsultant centralnej infolinii 989 ma za zadnie znaleźć pacjentowi miejsce szczepień blisko domu i kieruje się kodem pocztowym dzwoniącego. Jednak w przypadku braku miejsc w pobliżu część pacjentów prosi o szukanie miejsca gdziekolwiek. I konsultanci je wskazują.
– To jest tylko propozycja. Senior nie musi z niej korzystać. Jednak części pacjentów taka możliwość pasowała - mówi Anna Leder. Podkreśla też, że w przypadku szczepień nie ma rejonizacji i można je wykonać na terenie całego kraju.
Pacjent nie musi jednak akceptować takiej propozycji. - Konsultant zapisze wtedy jego numer telefonu i gdy pojawią się miejsca w pobliżu jego domu, oddzwoni – zapewnia Anna Leder.
Problem odległych punktów szczepień dotyczy 70-latków, dla których została garstka terminów niewykorzystanych przez 80-latków. Jest powszechny. We wtorek grupa kilkunastu seniorów protestowała przed kancelarią premiera. Wśród nich była seniorka, którą skierowali z Warszawy do... Łodzi.
Ale „turystyka szczepionkowa” pojawia się na całym świecie, bo wszędzie dawek jest mniej niż chętnych. Mieszkańcy dużych miast Izraela by uniknąć kolejek po szczepionki jeździli do małych wsi arabskich. Na Florydzie początkowo szczepiono też osoby niezameldowane w tym stanie. Po napływie pacjentów z innych stanów i krajów, zaostrzono przepisy.
Sytuacja epidemiczna w regionie łódzkim w liczbach
392 nowe zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby odnotowano we wtorek w województwie łódzkim. W całym kraju nowych zakażeń było 6789.
32 kolejne osoby zakażone koronawirusem z województwa łódzkiego zmarły w ciągu doby. W całym kraju takich przypadków było 389.
8171 osób zaszczepiono we wtorek w województwie łódzkim. Od początku pandemii wykonano 65 254 szczepienia. Drugą dawkę otrzymało 9547 osób.
Zobacz również
STRAJK KOBIET! W Łodzi kobiety znów protestują! 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji
Halina z Sanatorium Miłości TVP! Kim jest? Halina z 3. sezonu Sanatorium Miłości TVP mówi o tym, jak trafiła do programu
Przegłosowana podwyżka opłat za śmieci! Nowe stawki za śmieci w Łodzi wyliczane w oparciu o zużycie wody
Fotoradary w województwie łódzkim. Gdzie stoi fotoradar, który złapał najwięcej kierowców w 2020? Wyniki wszystkich fotoradarów w Łódzkiem
TOP15 najtańszych domów w województwie łódzkim. Za cenę kawalerki można zamieszkać poza miastem
