Szczyt NATO w Madrycie. Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot ocenia jego efekty

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
twitter.com/prezydentpl
– Efekty szczytu NATO w Madrycie są nie tyle zadowalające, co są zbieżne z tym, o co Polska postulowała i czego oczekiwała – powiedział polskatimes.pl szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. – Bałtyk stanie się praktycznie morzem wewnętrznym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dwie bardzo dobrze wyposażone, wyćwiczone armie dołączą do NATO – dodał, odnosząc się do przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zakończył się szczyt NATO, który odbył się w Madrycie.

Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego postanowili m.in. zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia do Sojuszu, a także wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę NATO. W deklaracji końcowej szczytu poinformowano o rozmieszczeniu dodatkowych, solidnych, gotowych do walki sił na naszej wschodniej flance, które w razie potrzeby zostaną przeskalowane z istniejących grup bojowych do jednostek wielkości brygady".

W środę prezydent USA Joe Biden poinformował, że w Polsce utworzone ma zostać stałe dowództwo V Korpusu Armii USA.

Ponadto szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. W deklaracji końcowej uznali, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot pytany przez polskatimes.pl o to, czy efekty szczytu w Madrycie są zadowalające dla Polski, powiedział, że nie tyle są zadowalające, co są zbieżne z tym, o co Polska postulowała i czego oczekiwała. – Określenie Rosji jako państwa wrogiego, zwiększenie obecności NATO na wschodniej flance, w Polsce centrum całego amerykańskiego V korpusu, zwiększenie komponentów w krajach bałtyckich oraz w Rumunii, ale i podwyższenie stanu niektórych jednostek z batalionów do brygad. To są tylko ustalenia NATO. Ale przypominam, że padły też deklaracje ze strony prezydenta USA Joe Bidena, który też zapowiedział, że w zakresie swoich sił wojskowych będzie znacząco podnosił obecność na wschodniej flance. To wszystko jest zgodne z tym, co Polska postulowała. Również szczyt podjął decyzję o dalszym intensywnym wspieraniu Ukrainy wobec agresji rosyjskiej, o co Polska od dawna postulowała – wymienił.

Paweł Szrot podkreślił, że wyniki szczytu są bardzo zadowalające dla Polski. – To jest przede wszystkim zasługa prezydenta Andrzeja Dudy, który działał już od dawna, przygotowując się razem z rządem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem do tego szczytu i formułując postulaty, nie tylko Polski, ale wszystkich państw naszego regionu – dodał.

Pytany o to, jak ważne jest dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii, które nastąpi wkrótce, szef Gabinetu Prezydenta RP, podkreślił, że są to dwa kraje, które domykają układ geopolityczny. – Bałtyk stanie się praktycznie morzem wewnętrznym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dwie bardzo dobrze wyposażone, wyćwiczone armie dołączą do NATO – powiedział. Prezydencki minister podkreślił, że Finlandia i Szwecja mają świadomość, że to jest zobowiązanie wzajemne, czyli muszą uczestniczyć w obronie innych krajów NATO, w tym Polski. – Dla naszego kraju to bardzo dobra i bardzo ważna decyzja. Z wielkim zrozumieniem podchodzimy do zmiany stanowiska Turcji, naszego ważnego sojusznika. Jednak decyzja o dołączeniu do NATO Szwecji i Finlandii jest jeszcze ważniejsza dla krajów bałtyckich, które zyskują przestrzeń do głębszego oddechu – dodał.

Dopytywany, czy prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Turcji, aby zmienił zdanie, które blokowało przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO, Paweł Szrot powiedział, że były kontakty na poziomie dyplomatycznym. – Nie wiem, jak to wyglądało już na miejscu, w Madrycie, poza tymi rozmowami, które ogłoszono, czyli przede wszystkim z prezydentem USA Joe Bidenem. Takie szczyty mają swoją własną dynamikę, zawsze zaplanowane spotkania mogą się nie odbyć, odbywają się spotkania niezaplanowane. To wszystko z godziny na godzinę się odbywa – dodał.

Paweł Szrot pytany o słowa Donalda Tuska, który, w kontekście szczytu NATO, stwierdził, że działania Polski są „mało ambitne”, a postulat stałej obecności co najmniej dwóch brygad sił państw NATO w Polsce nie został zrealizowany, powiedział: „posłużę się cytatem z wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepy, który powiedział, że trzy podmioty są niezadowolone z wyników szczytu NATO: jest to Putin, Chińska Republika Ludowa i Donald Tusk”. – Przypominam tylko, że ministrowie Tuska jeszcze w 2010 roku mówili o perspektywie członkostwa Rosji w NATO. Przypominam też, że mianowani przez jaki promowani przez yy rząd Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska generałowie mówi o tym, że bazy amerykańskie w Polsce to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Teraz to nie wymaga komentarza. Szczyt poprawił bezpieczeństwo Polski i wszyscy to powinni zauważyć – podkreślił.

Szef Gabinetu Prezydenta RP pytany o słowa unijnej komisarz Very Jourovej, która stwierdziła, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w Krajowym Planie Odbudowy. Wypowiedź ta następnie została zdementowana przez rzecznika Komisji Europejskiej. – Wszystko wskazuje na to, że mieliśmy do czynienia z prywatną oceną komisarz Jourovej. Głęboko się nie zgadzam. Wszystkie założenia ustawy prezydenta Andrzeja Dudy są zbieżne z kamieniami milowymi, dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości. Rozumiem, że komisjarz Jourova nie mówiła tego w imieniu Komisji Europejskiej, tylko we własnym – powiedział. Paweł Szrot dodał, że „mimo wszystko jest politykiem europejskim i powinna ważyć słowa”. – Wolałbym zdecydowanie, żeby symbolem dobrych relacji polsko-czeskich był premier Petr Fiala i jego poglądy, stanowiska oraz działania, a nie to, co prezentuje komisarz Jourova – wskazał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl