- Na tym etapie reperacje nie są kwestią, która stanowi balast w stosunkach między rządami - oświadczył Czaputowicz - Chcielibyśmy, żeby ona była prowadzona. Szukamy rozwiązania. Uważamy, że powinny odbyć się dyskusje na poziomie ekspertów i przyjmuję propozycję ministra Gabriela, by eksperci dyskutowali na ten temat.
- Kwestia reparacji wojennych została uregulowana pod względem prawnym i zatwierdzona przez polski rząd na początku lat 90. - mówił szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel.
Szef polskiej dyplomacji dodał też, że premier Morawiecki pracuje nad białą księgą w której Polska ustosunkuje się do kwestii przedstawionych we wniosku KE. Chodzi problem tzw. Artykułu 7.
CZYTAJ TAKŻE: Arkadiusz Mularczyk: Nie ma żadnego dokumentu, w którym Polska zrzeka się odszkodowań od Niemiec
Zdaniem Czaputowicza jest to nie tyle problem Polski, ale problem, który stanowi obciążenie dla swobody działania, funkcjonowania instytucji europejskich. - Dlatego chcemy go rozwiązać. Przedstawiłem nasze stanowisko, wyraziłem gotowość by nasi eksperci wyjaśnili jak my widzimy te problemy. Nie chcę więcej na ten temat mówić, w niedzielę prawdopodobnie spotkam się z Fransem Timmermansem - mówił.
Padło też z ust polskiego ministra zapewnienie, że Niemcy są ważnym, strategicznym partnerem Polski, zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej. Swoją wizytę w Berlinie ocenił jako owocną, komplementował też Sigmara Gabriela za jego rolę w pomocy dla polskiej opozycji w latach 80.