Jakie jest stanowisko prezydenta ws. odpowiedzi Niemiec?
Paweł Szrot zapytany przez PAP, jak prezydent odnosi się do odpowiedzi Niemiec, powiedział, że „przede wszystkim pan prezydent w swojej aktywności dyplomatycznej, międzynarodowej, również w rozmowach z prezydentem Steinmeierem ten temat poruszał”.
Zdaniem szefa Gabinetu Prezydenta RP „trudno się dziwić, że Niemcy prezentują takie, a nie inne stanowisko”.
– Nie uważamy, myślę, że pan prezydent też nie uważa, że sprawa się w ten sposób zakończyła. Wymaga to dalszej pracy dyplomatycznej – dodał.
Pytany, jakie dalsze kroki Polska powinna podjąć w tej sprawie, odparł, że „to już jest pytanie do rządu”.
Dopytywany o zapowiedzi wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka, dotyczące m.in. prowadzenia polityki informacyjnej na terenie Europy Zachodniej i USA, aby przekonać partnerów, społeczeństwa, polityków, do tego, że „Niemcy nie rozliczyły się z wojny i zatarły swą przeszłość”, prezydencki minister odparł, że nie będzie recenzował tego, co zamierza rząd.
– Powtarzam, ten temat jest tematem występującym w agendzie politycznej pana prezydenta, który rozmawia też z przedstawicielami naszych sąsiadów z Niemiec – podkreślił.
MSZ komentuje niemiecką odpowiedź na reparacje
Odnosząc się na środowej konferencji prasowej do udzielonej przez stronę niemiecką odpowiedzi na notę polskiego MSZ, Arkadiusz Mularczyk przekazał, że nie niebawem zostanie wysłana odpowiedź w formie pisemnej.
– Nie uznajemy i odrzucamy w całości stanowisko Niemiec ws. odszkodowań wojennych dla Polski, jest ono absolutnie nieuzasadnione i błędne. Z tego stanowiska wynika, że rząd federalny Niemiec uznaje, że kwestia odszkodowań wojennych jest kwestią zamkniętą i sprawa ma charakter niepodlegający negocjacji. Ta wypowiedź jest zdumiewająca dla polskiego MSZ, dla polskiego państwa, dlatego, że państwo niemieckie nie może zamknąć sprawy, która nigdy nie była otwarta – mówił wiceszef MSZ.
Nota dyplomatyczna ws. reparacji
Raport zaprezentowano 1 września 2022 roku. 3 października 2022 roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

mm
Źródło: