
Spis treści
Informacja rządu o polityce zagranicznej
Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia (środa-piątek). Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, czwartkowe obrady mają być w zdecydowanej większości poświęcone informacji ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Punkt ten ma trwać łącznie 9 godzin – od godz. 9 do 18.
Rzecznik MSZ Paweł Wroński w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że wystąpienie szefa polskiej dyplomacji, potocznie nazywane expose, „nie jest wystąpieniem wyłącznie w imieniu ministra, ale w imieniu całego rządu”.
– Bomby spadają na Ukrainę, drony i rakiety - w okolicy Izraela, świat stał się bardziej niebezpieczny, więc przypuszczam, że każdego powinno zainteresować jak do tych sytuacji będzie się odnosiła strona polska, polski rząd i jaka jest przyszłość przed nami – powiedział Wroński.
Debata w Sejmie o polityce zagranicznej
– Wystąpienie ministra nie będzie takie długie jak niektórych jego poprzedników, zaplanowane jest na godzinę z kawałkiem, a całość razem debatą ma zająć 9 godzin – dodał rzecznik.
Podkreślił, że informacja ministra spraw zagranicznych jest zarazem informacją na temat polityki zagranicznej rządu.
– (Tego), w jaki sposób rząd RP sytuuje się wobec zagrożeń i jaką ma wizję przyszłości naszego kraju w otoczeniu międzynarodowym – dodał rzecznik MSZ.
Rząd zajmował się bezpieczeństwem
Poprzednie posiedzenie rządu – jak przekazał premier Donald Tusk – było w części poświęcone narastającemu konfliktowi na Bliskim Wschodzie, dlatego uczestniczyli w nim szef BBN Jacek Siewiera, szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła i dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz.
Z kolei w poprzedni poniedziałek Tusk rozmawiał z premier Danii Mette Frederiksen m.in. o budowie skutecznej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w Europie. Powiedział, że Polska chce uczestniczyć w pracach nad budową tzw. żelaznej kopuły.
System obrony powietrznej „Żelazna Kopuła” – jak przypomniała w niedzielę agencja AFP - zapewnia Izraelowi ochronę; od chwili uruchomienia systemu w 2011 r. przechwycił on tysiące rakiet wystrzelonych w Izrael. W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił na Izrael ponad 300 dronów i rakiet, 99 proc. z nich zostało zestrzelonych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: