W piątek Onet opublikował nagrania z karetek – z rozmów ratowników z dyspozytorami pogotowia w Warszawie wynikało, że sytuacja w stolicy jest dramatyczna, a szpitale nie są w stanie przyjąć nawet pacjentów w stanie zagrożenia zdrowia. Bywa nawet, że wzywa się policję po to, by przekazać chorego z karetki do szpitala.
Onet zapytał Ministerstwo Zdrowia o to, jak powinni postępować ratownicy, gdy szpital nie chce przejąć pacjenta z karetki.
Niedopuszczalne jest zostawienie pacjenta przed drzwiami szpitala – przekazuje Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Odmowa przyjęcia przez szpital osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego jest karalna. Na szpital może zostać nałożona kara umowna, może też zostać rozwiązana umowa przez NFZ.
Ponadto szpital, który odmówił przyjęcia osoby w stanie nagłym może być skarżony na drodze cywilnej – dodaje Rybarczyk.
Ministerstwo Zdrowia przekazało też informację o uruchomieniu platformy ewidencji łóżek covidowych – dzięki niej dyspozytorzy medyczni oraz wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego mogą monitorować dostępność łóżek oraz rezerwować je dla pacjenta z COVID-19.
Jeśli chodzi o spory dotyczące przyjęcia przez szpital osoby w stanie nagłym, dodatkowym i rozstrzygającym wsparciem dla zespołów ratownictwa medycznego oraz dyspozytorów medycznych jest wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego. Może on nałożyć na szpital obowiązek przyjęcia osoby w stanie nagłym.
Więcej na ten temat przeczytasz w Onecie.
Źródła: Onet
