Starostwo Powiatowe w Pszczynie przysłało oświadczenie:
„20 marca 2018 r. NFZ wypowiedział umowę operatorowi Szpitala w Pszczynie – spółce Centrum Dializa. Skutkiem tego było pozbawienie opieki medycznej 108 tysięcy mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Starosta pszczyński niezwłocznie podjął działania zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Już w dwa dni później spotkał się z Dyrektorem OW NFZ.
Czytaj więcej: Starostwo pszczyńskie nie dostało kontraktu NFZ na prowadzenie szpitala
PISALIŚMY:
Pszczyna walczy o szpital. Pacjenci domagają się kontraktu NFZ
Pszczyna walczy o szpital. Pacjenci domagają się kontraktu N...
Uzyskał informację o nieprawidłowościach w prowadzeniu Szpitala przez spółkę Centrum Dializa. Decyzją Zarządu Powiatu Pszczyńskiego i powiatów ościennych zdecydowano, że samorządowa spółka Centrum Przedsiębiorczości podejmie się prowadzenia Szpitala. 17 Kwietnia poinformowano OW NFZ pisemnie o gotowości przejęcia odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców przez spółkę samorządową. Spółka zagwarantowała zatrudnienie wszystkim pracownikom zamykanego Szpitala spółki Centrum Dializa od 1 lipca.
CZYTAJ TEŻ:
Szpital w Pszczynie zawiesił działalność. Pacjenci będą przewożeni do innych szpitali!
Szpital w Pszczynie: dzierżawca chce zamknąć, powiat chce ratować, NFZ nie pomaga
Starostwo Powiatowe w trybie pilnym przeznaczyło 5 mln złotych na prace remontowe i zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia szpitala. Jednocześnie rozpoczęło remont dwóch nieużytkowanych pięter Szpitala. 23 maja NFZ ogłosił konkurs, w którym złożyła ofertę spółka samorządowa zależna od powiatu pszczyńskiego.
W dniu 18 czerwca odbyła się wizytacja, na którą przyjechała niespotykana nigdzie w historii NFZ liczba kontrolerów - 11 osób. Podczas kontroli okazano zarówno pomieszczenia wciąż użytkowane przez Centrum Dializa jak również nowo wyremontowane puste oddziały przygotowane do przyjęcia pacjentów. Okazano również cały sprzęt wykazany w ofercie. Pomimo oficjalnych wezwań i informacji Centrum Dializa utrudniała wizytację nie okazując wszystkich elementów będących w ich użytkowaniu.
Okazano również Dział Farmacji i Pracownię RTG. Pracownia została uzgodniona z Inspekcją Sanitarną a Dział Farmacji z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym. W chwili obecnej w Szpitalu funkcjonują i są odebrane zarówno Apteka jak i Pracownia RTG. Wszystkie warunki możliwe do spełnienia zostały spełnione i okazane NFZ. Pomimo tego w sposób niezrozumiały odrzucił ofertę Szpitala Publicznego samorządowego, powołując się na niezaistniałe powody. Tym samym od 1 lipca 108 tysięcy mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego pozostało bez opieki medycznej od 1 lipca 2018. 300 osób deklarujących chęć dalszej pracy w nowo utworzonym Szpitalu pozostaje bez pracy. Postępowanie NFZ świadczy o chęci zamykania szpitali".
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
