Sztuczna macica będzie próbowana na ludziach. Do czego posłuży kontrowersyjny projekt?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Amerykańscy naukowcy prowadzą badania nad systemem klinicznym, który ma naśladować macicę. Niebawem możliwe są próby na ludziach. Projekt ma przynieść dużo korzyści, jednak wzbudza też kontrowersje.

Spis treści

Naukowcy będą testować sztuczną macicę na ludziach.
Naukowcy będą testować sztuczną macicę na ludziach. Unsplash / Alexander Grey

Sztuczna macica będzie testowana na ludziach

W 2017 roku naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii (CHOP) przeprowadzili eksperyment na ośmiu zwierzętach, do których przeżycia wykorzystano sztuczną macicę. Pierwsze wyniki badań ukazały się jednak dopiero w pierwszej połowie tego roku. Badanie zostało odebrane z dużą ekscytacją, wyglądając niczym scena z filmu science-fiction.

Wraz z pozytywnymi wynikami, badacze chcą pójść o krok dalej i starają się o zgodę na pierwsze badania kliniczne na ludziach przy użyciu ich urządzenia o nazwie "Extra-uterine Environment for Newborn Development" (EXTEND).

Zespół zaznacza, że celem badania nie jest symulowanie i wspieranie rozwoju człowieka od poczęcia do narodzin. Naukowcy mają natomiast nadzieję, że symulowanie niektórych elementów i działania naturalnej macicy pozwoli zwiększyć przeżywalność i poprawi wyniki w przypadku skrajnych wcześniaków - czyli dzieci urodzonych wcześniej niż w 28. tygodniu ciąży.

"Jeśli okaże się tak skuteczne (przedsięwzięcie), jak sądzimy, większość ciąż, w przypadku których przewiduje się ryzyko skrajnego wcześniactwa, zostałoby dostarczonych wcześniej do naszego systemu, a nie przedwcześnie dostarczone do respiratora" - powiedział Alan Flake, chirurg z CHOP.

Problemy zdrowotne wcześniaków

Poród przedwczesny został zdefiniowany przez Światową Organizację Zdrowia jako poród przed 37. tygodniem ciąży i może nastąpić samoistnie lub wskutek różnych schorzeń jak infekcja, cukrzyca czy brak równowagi hormonalnej.

Ten rodzaj porodu jest globalnym problemem w medycynie, ponieważ stanowi też najczęstszą przyczynę zgonów i niepełnosprawności dzieci poniżej piątego roku życia.

W 2020 roku a całym świecie odbyło się około 13,4 mln takich porodów, a powikłania związane z porodem przedwczesnym spowodowały w 2019 roku około 900 tysięcy zgonów.

Inne badanie ze Szwecji, w którym wzięło pod uwagę 2,5 miliona społeczeństwa, wskazuje, że 78 procent osób urodzonych przed 28. tygodniem ciąży miało w wieku dorosłym różne schorzenia - od astmy i nadciśnienia po porażenie mózgowe i epilepsję. W przypadku porodów donoszonych odsetek ten wynosił 37 procent.

Jak działa sztuczna macica?

Kłopoty zdrowotne wcześniaków wynikają z tego, że płuca i mózg są jednymi z ostatnich narządów, które rozwijają się w ciele człowieka. Im dłużej płody przebywają w macicy, tym większa szansa na dłuższe przeżycie i dobry stan zdrowia.

W naturalnej macicy płód otrzymuje tlen, składniki odżywcze, przeciwciała i sygnały hormonalne oraz pozbywa się toksyn przez łożysko. Spośród tych różnych ról technologia sztucznej macicy najbardziej skupia się na dostarczaniu tlenu i usuwaniu dwutlenku węgla.

System działałby w ten sposób, że wcześniaki umieszczane byłyby w specjalnej torbie "Biobag" wypełnionej płynem - elektrolitem - mającym naśladować płyn owodniowy. Następnie chirurdzy połączyliby naczynia krwionośne pępowiny z systemem dotleniającym krew poza ciałem. Serce płodu natomiast nadal pompowałoby krew, tak jak w naturalnym łonie.

Co z kwestiami etyki?

Projekt, chociaż ma pozytywne przesłanki i może okazać się zbawienny dla wielu wcześniaków, wzbudza sporo kontrowersji. W dniach 19-20 września odbędzie się spotkanie niezależnych doradców zorganizowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, aby omówić kwestie regulacyjne i etyczne, a także, jak mogą wyglądać próby technologii na ludziach.

Dodatkowo dyskusja komisji będzie analizowana przez inne grupy z całego świata, które opracowują podobne urządzenia, oraz przez bioetyków.

"To z pewnością ekscytujący krok, na który trzeba było czekać długo. Klinicyści pracujący ze wcześniakami będą uważnie śledzić to spotkanie" – mówi Kelly Werner, bioetyk i neonatolog z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, która nie jest powiązana z grupami opracowującymi technologię sztucznej macicy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

źródło: Nature

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mk
Super, ciąża jest wyniszczająca dla organizmu kobiety. Duże obciążenie dla stawów, rozstępy, wymioty ...., a potem zamienia się w produktor mleka.

Technologia cywilizuje.
S
Skandal
To jest plan na wykonywanie modyfikowanych genetycznie cyborgów bo ludzi z tego nie będzie. SZARLATANSTWO
J
Jasne jak słońce
sztuczna macica bank komórek jajowych = cudowne dziecko dwóch [obraźliwe]ów
R
Rafał
15 września, 23:55, Marek:

Zawsze gdy mowa o jakims wielkim mezu stanu czy naukowcu baby podaja argument "ale urodzila go kobieta" ... Teraz straca argument na swoje istnienie... Wszystko poza rodzeniem dzieci faceci moga wykonac sami i lepiej...

Jeśli według ciebie argumentem na istnienie kobiet jest rodzenie dzieci to pewnie jesteś gejem.

M
Marek
Zawsze gdy mowa o jakims wielkim mezu stanu czy naukowcu baby podaja argument "ale urodzila go kobieta" ... Teraz straca argument na swoje istnienie... Wszystko poza rodzeniem dzieci faceci moga wykonac sami i lepiej...
d
dama pik
Ja pitolę..🙈 biedro.. będzie w ciąży!!!..😳😳😳
Wróć na i.pl Portal i.pl