O refundację szczepień, przede wszystkim dla seniorów, od dawna apelowali eksperci. Według prof. Adama Antczaka, przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w Polsce co roku z powodu grypy umiera ponad 6 tys. osób powyżej 65. roku życia. Tymczasem szczepi się zaledwie 3,7 proc. Polaków, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyszczepialność na poziomie 75 proc.
Teraz osoby po 65. roku życia zapłacą tylko pół ceny za szczepionkę na grypę – to jedna z najważniejszych zmian na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 lipca.
Zobacz także:Oto najbardziej zielone powiaty na Podlasiu! [TOP 14]
– Wprowadzenie refundacji szczepień dla osób po 65 r.ż z pewnością da szansę ochronić większą liczbę seniorów przed tragicznymi skutkami grypy, w tym zgonem – podkreśla prof. Adam Antczak. – Ogranicza to zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie zachorowań w pozostałych grupach wiekowych. Dlatego bardzo cieszymy się na tę refundacyjną decyzje ministerstwa.
Osoby starsze należą do jednej z grup ryzyka, które ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań powinny poddawać się corocznym szczepieniom. Dotąd dla wielu barierą była cena. Nieliczne miasta (m.in. Białystok) refundują zakup szczepionek seniorom.
W minionym sezonie grypowym (wrzesień 2017-kwiecień 2018) w woj. podlaskim odnotowano 107 910 zachorowań na grypę lub jej podejrzenie, w tym 13 625 przypadków dotyczyło osób powyżej 65 r.ż.
Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 28.06.2018