Spis treści
Tarcza antyrakietowa gotowa do działania
Od 13 listopada 2024 r. baza wojskowa wsparcia US Navy w Redzikowie, a dokładniej Instalacja Przeciwrakietowa Aegis Ashore Missile Defense System (AAMDS), jest w pełnej gotowości do działania.

Tarcza antyrakietowa - elementy
Obok analogicznej bazy przeciwrakietowej w rumuńskim Devesel, baza w Redzikowie stanowi część amerykańskiego systemu antybalistycznego służącego obronie przed pociskami balistycznymi średniego i pośredniego zasięgu, w ramach natowskiego naziemnego komponentu obrony antybalistycznej Aegis Ashore.
Baza w Redzikowie osiągnęła status operacyjny 15 grudnia 2023 r. Podstawę prawną bazy stanowi umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską jako teren zamknięty na terytorium Polski.
Baza zapewnia bezpieczeństwo państw NATO, UE, w tym Polski, przed zagrożeniami ataku rakietami balistycznymi z powietrza. Decyzją szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego baza została włączona w NATO-wską tarczę antyrakietową.
Tarcza powstała, by chronić wolny świat przed zagrożeniem ze Wschodu, tak ze strony Rosji, Azji Środkowej, jak i z Bliskiego Wschodu.
Tarcza antyrakietowa w Europie to:
1. Ośrodek dowodzenia w Ramstein w Niemczech
2. Baza rakietowa w Redzikowie w Polsce
3. Baza rakietowa w Deveselu w Rumunii
4. Stacja radarowa w Kurecik w Turcji
5. Satelity komunikacyjne
6. Satelity zwiadowcze
Schemat działania tarczy antyrakietowej (działania):

1. Start rakiety z terytorium wroga
2. Namierzenie rakiety przez satelity i radary ostrzegawcze
3. Określenie przez centrum dowodzenia rodzaju zagrożenia oraz wybranie sposobu jej zniszczenia
4. Śledzenie takiej rakiety przejmuje baza w Redzikowie i odpala przeciwrakietę SM-3
5. Następuje zniszczenie rakiety na granicy atmosfery. Obiekt niszczony jest samą energią uderzenia przeciwrakiety SM-3 w obiekt
Radar RAT-31DL i rakieta SM-3 Block 2A
Do obsługi namierzania służy Radar RAT-31DL, który monitoruje teren w promieniu do 500 km.
Rakieta SM-3 Block 2A ma zasięg 1200 km i może być rozlokowana tak na lądzie jak i na morzu. Pocisk, który niszczy cele energią kinetyczną („hit-to-kill”), wykorzystuje pozaatmosferyczną głowicę kinetyczną („kill vehicle”) do uderzenia w cel w przestrzeni kosmicznej, co porównuje się do strzelania pociskiem w pocisk.
Ponieważ energia wyzwalana w wyniku zderzenia głowicy z celem całkowicie eliminuje zagrożenie, zatem jakiekolwiek materiały wybuchowe nie są potrzebne.
Historia budowy tarczy w Polsce
Plany rozbudowy amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej na terenie Europy powstały jeszcze w czasie prezydentury George’a W. Busha (2001-2009).
Umowę dotyczącą rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących. datowano na 20 sierpnia 2008 r.
Polska podpisała umowę w sprawie użyczenia terenu pod elementy tego systemu w pierwszym roku prezydentury Baracka Obamy (2009-2017).
Faza budowlana rozpoczęła się, gdy rządy w USA przejął Donald Trump (2017-2021), a skończyła, gdy w Białym Domu zasiada Joe Biden (2021-2025).
Do czego służą rakiety systemu Patriot?
Do ochrony m.in. bazy w Redzikowie służą m.in. rakiety Patriot. Warto dodać, że system rakiet Patriot nie jest elementem tarczy sensu scricto.
Ile kosztowała baza w Redzikowie?
Według szacunków koszt bazy wyniósł ok. 800-900 milionów dolarów.